Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: VII Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów (zapowiedź)

14 czerwca 2017 | 18:11 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ

Spotkania ewangelizacyjne w kościołach Poznania, marsz z Jezusem oraz koncert zespołu 2Tm 2,3 – to wydarzenia, które złożą się na VII Ogólnopolską Pielgrzymkę Ministrantów i Lektorów. Tym razem ministranci przybędą do Poznania 17 czerwca.

Głównym punktem spotkania pod hasłem „Idźcie i głoście” będzie Msza św. na placu przed katedrą.
„Miejscem tegorocznej pielgrzymki ministrantów i lektorów jest Poznań. To tutaj rok temu odbywały się główne obchody 1050-lecia chrztu Polski, a już za niespełna rok będziemy obchodzić 1050. rocznicę utworzenia pierwszego biskupstwa na ziemiach Polskich, właśnie w Poznaniu, gdzie znajduje się też najstarsza na ziemiach polskich katedra” – powiedział KAI ks. Adam Pieckenhagen.

Duszpasterz Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej podkreśla, że celem pielgrzymki jest budowanie wspólnoty wśród ministrantów oraz umocnienie młodych ludzi w wierze. „Chcemy dodać im odwagi i pokazać, że warto wierzyć w Jezusa, wzrastać w wierze i dążyć do świętości” ­– dodaje ks. Pieckenhagen.

Ogólnopolskie spotkanie ministrantów rozpocznie się od nawiedzenia wybranych kościołów w centrum stolicy Wielkopolski. Szlak ewangelizacyjny pielgrzymki obejmuje kilkanaście świątyń chętnie odwiedzanych i rozpoznawalnych przez mieszkańców Poznania, m.in. kościół pw. św. Marcina, pw. Bożego Ciała, pw. św. Franciszka Serafickiego, pw. św. Małgorzaty, pw. św. Wojciecha, sanktuarium św. Józefa czy kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami. „Nawiedzając poszczególne kościoły, ministranci będą mogli zastanowić się nad swoim powołaniem w Kościele, jako katolika, ministranta oraz rozeznawać swoje powołanie w przyszłości” – tłumaczy ks. Pieckenhagen.

W świątyniach młodzi pielgrzymi poznają historię danego miejsca i jego znaczenie dla poznaniaków. Zaplanowano też spotkania m.in. z przedstawicielami seminariów duchownych czy klasztorów oraz wspólnot młodzieżowych, jak KSM-u, Ruchu Światło-Życie, Duszpasterstwa Młodzieży czy Szkolnych Kół Caritas.

Następnie wszystkie grupy spotkają się w poznańskiej farze, skąd wyruszą w marszu z Jezusem do bazyliki archikatedralnej. „Uczestnicy przejdą w procesji eucharystycznej, która będzie zarówno aktem kultu, jak i świadectwem wiary wobec przypadkowo spotkanych na ulicach osób” – zaznacza duszpasterz służby liturgicznej.
Centralnym punktem spotkania będzie Msza św. sprawowana m.in. przez bp. Adama Bałabucha, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, oraz bp. Damiana Bryla, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.

Podczas spotkania nastąpi rozstrzygnięcie konkursów ogłoszonych przez ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów „KnC – Króluj nam Chryste. Obok konkursu indywidualnego, pismo ogłosiło też konkurs adresowany do wspólnot ministranckich. Zadaniem grup ministranckich było przygotowanie krótkiego, dwu-, trzyminutowego filmu promującego Liturgiczną Służbę Ołtarza w perspektywie hasła roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. „Nagrodzone prace zostaną dołączone na płycie DVD do wakacyjnego numeru miesięcznika” – mówi Michał Bondyra, redaktor naczelny „KnC”.

Na placu przed katedrą ministranci będą mogli zrobić sobie „Selfie z Maryją”.

„Selfie z Maryją to akcja współorganizowana z ojcami paulinami z Jasnej Góry z okazji obchodzonych w tym roku jubileuszu maryjnych, m.in. 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Każdy ministrant mógł zrobić selfie w miejscu związanym w jakiś sposób z Matką Bożą i przesłać do redakcji wraz z podjętym zobowiązaniem np. modlitwy czy jakimś wyrzeczeniem” – opowiada Bondyra. Wszystkie zdjęcia zostaną przesłane na Jasną Górę, z których zostanie ułożona mozaika Wizerunku Częstochowskiego.

Na zakończenie pielgrzymki uczestnicy wysłuchają świadectwa Roberta „Litzy” Friedricha, założyciela „Arki Noego” i twórcy Luxtorpedy, oraz wysłuchają koncertu zespołu 2Tm 2,3.

Organizatorem pielgrzymki jest Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej.
Ogólnopolska pielgrzymka ministrantów odbywa się co dwa lata, od 2005 r. Dotychczas ministranci pielgrzymowali do Częstochowy, Lichenia, Niepokalanowa, Krzeszowa, Gniezna i Gietrzwałdu.

Więcej na: www.ministranci.archpoznan.pl.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.