Poznań: wigilia dla ubogich i samotnych w domu fundacji „Barka” (zapowiedź)
15 grudnia 2012 | 19:27 | bt Ⓒ Ⓟ
W domu poznańskiej Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”, tradycyjnie już, 24 grudnia odbędzie się wieczerza wigilijna dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych. Rozpocznie się ona o godz. 17.30 w domu wspólnoty przy ul. św. Wincentego 6/9 na poznańskich Zawadach.
Wieczerze wigilijne w „Barce” organizowane są już od 14 lat i, jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Edward Skoryna, pracownik „Barki”, bierze w nich udział nawet do 250 osób. „Tego wieczoru na każdego czeka u nas tradycyjny, wigilijny posiłek, na który składają się m.in. pierogi, ryba smażona i w galarecie” – zaznacza Skoryna.
Zauważa on jednak, że w ostatnich latach zmienił się przekrój społeczny osób uczestniczących w wigilii. „Oprócz bezdomnych i ubogich, coraz częściej gościmy także ludzi samotnych. Niekoniecznie są bardzo biedni, choć pewnie często nie stać ich na przygotowanie tradycyjnych dwunastu potraw. Nie chcą po prostu być sami, a nie mają do kogo pójść” – mówi pracownik „Barki”.
Jednocześnie zapowiada on, że w przyszłym roku „Barka” będzie dysponowała nowymi budynkami, co oznacza jeszcze więcej miejsca przy wigilijnym stole i powrót do tradycji wspólnego spotkania także w dzień Bożego Narodzenia.
Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka” jest organizacją pozarządową powołaną do istnienia w celu wspierania rozwoju społecznego grup marginalizowanych, zapewnienie im szansy odbudowy życia przez stworzenie programu pomocy wzajemnej, edukacji i rozwoju przedsiębiorczości w społeczeństwie obywatelskim. Na system wsparcia tworzony przez Fundację dla procesu integracji grup społecznie marginalizowanych składają się programy obejmujące ok. 5 tys. osób rocznie.
Pierwszy dom „Barki” założyli psychologowie Barbara i Tomasz Sadowscy w 1989 r. w opuszczonym budynku szkoły we Władysławowie k. Poznania zamieszkując tam początkowo z 25 „rozbitkami życiowymi”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.