Poznań: wkrótce pierwszy w historii Dzień Adopcji Serca
30 sierpnia 2017 | 16:12 | Poznań / abd / wer Ⓒ Ⓟ
Już 5 września w poznańskiej parafii Chrystusa Sługi odbędzie się I Dzień Adopcji Serca. Ta wspólna inicjatywa Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, sekretariatu misyjnego księży pallotynów Prowincji Chrystusa Króla oraz sióstr pallotynek, będzie okazją do włączenia się w Adopcję Serca, która od 1996 r. jest formą pomocy dzieciom i młodzieży z krajów misyjnych.
– Na pomysł zorganizowania tego dnia wpadliśmy wspólnie z pallotynami, z którymi ponad 20 lat temu zakładaliśmy dzieło Adopcji Serca, jako odpowiedź na potrzeby dzieci po ludobójstwie w Rwandzie, gdzie pozostały tysiące sierot, skazanych na nędzę, głód i śmierć. Na przestrzeni lat w to dzieło włączyło się wiele zakonów, a także organizacji pozarządowych. Powstał wielki ruch, za który chcemy podziękować, i którego zasięg chcemy podsumować – mówi w rozmowie z KAI Wojciech Zięba, inicjator Adopcji Serca.
Centralnym punktem spotkania będzie Msza św., której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP. Po Mszy św. na wspólnej dyskusji spotkają się osoby zaangażowane w dzieło Adopcji Serca i różnorodne projekty misyjne, m.in. przedstawicielki Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya oraz misjonarze z krajów afrykańskich. Dla osób, które chciałyby bliżej poznać ideę Adopcji Serca, spotkanie będzie okazją do rozmowy z osobami zaangażowanymi w tę inicjatywę i włączenia się w to dzieło. Dzień Adopcji Serca będzie obchodzony równolegle w Polsce, w Czechach i na Słowacji, a także w krajach misyjnych, których mieszkańcy korzystają z tej pomocy.
Jak wyjaśnia Zięba, Adopcja Serca polega na bezpośredniej pomocy, jaką darczyńca ofiarowuje „adoptowanemu” dziecku i kontakcie listownym z podopiecznym, która często przekształca się w bliskie i długotrwałe relacje, wykraczające poza wsparcie finansowe nauki i ochrony zdrowia.
„W tym wsparciu pośredniczą misjonarze. Adopcja Serca rozpowszechniła się także na Słowacji. Cały ruch obejmuje swoim zasięgiem ponad 100 tys. osób – zarówno ofiarodawców, jak i osoby, które korzystają z tej pomocy” – mówi. Jak podkreśla, idea adopcji serca jest powielana przez wiele zgromadzeń i instytucji, także pod inną nazwą, dlatego trudno jest definitywnie określić liczbę dzieci korzystających obecnie z tej pomocy. Jedynie w ramach działalności ruchu „Maitri” i wspólnot pallotyńskich jest ich ok. 7 tys., a z każdym z dzieci związani są także jego bliscy i nauczyciele oraz osoby włączające się w pomoc po stronie ofiarodawców – dlatego łączna liczba zaangażowanych w projekt jest trudna do określenia.
Szczegóły dotyczące dzieła Adopcji Serca i możliwości włączenia się w ten projekt można znaleźć na stronie internetowej www.maitri.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.