Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: wystawa insygniów rektorskich w Muzeum Archidiecezjalnym

04 lutego 2019 | 15:21 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ

„Insygnia rektorskie wyższych uczelni państwowych w Poznaniu” to tytuł wystawy otwartej w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym w dawnej siedzibie Akademii Lubrańskiego. Okazją do zorganizowania wystawy jest stulecie poznańskiego uniwersytetu.

„Wystawę zorganizowano w miejscu, gdzie wszystko w Poznaniu się zaczęło” – mówił podczas wernisażu wystawy bp Grzegorz Balcerek, nawiązując do pierwszej wyższej uczelni w Wielkopolsce, której tradycje kontynuują poznańskie uczelnie.

W wernisażu uczestniczyli rektorzy i prorektorzy uczelni, których insygnia można oglądać na wystawie. Najstarsze insygnia ‒ łańcuch, berło i sygnet ‒ wykonano na zamówienie pierwszego rektora Heliodora Święcickiego według projektu wybitnego artysty Jana Wysockiego w 1920 r., tuż po otwarciu Uniwersytetu Poznańskiego.

Na wystawie obok materialnych oznak władzy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza znalazły się insygnia uczelni, które wyrosły z dawnych fakultetów uczelni: Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Artystycznego, Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Ekonomicznego.

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu do 3 marca br.

Uniwersytet Poznański zainaugurował działalność 7 maja 1919 r. pod nazwą Wszechnica Piastowska. Obchodzonym w tym roku jubileuszowym uroczystościom towarzyszy wiele wystaw i sesji naukowych, a podczas głównych obchodów stulecia UAM wystąpi Andrea Bocelli.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.