Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: zakończył się XIII Maraton Biblijny

14.05.2017 , msz, Poznań, 14-05-2017 Ⓒ ℗

Publiczne odczytanie Księgi Psalmów w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Obrzycku zakończyło najstarszy Maraton Biblijny w Polsce. Wydarzenie trwało niemal przez trzy tygodnie, a Pismo Święte było czytane w 23 parafiach archidiecezji.

„Publiczne czytanie Biblii miało zachęcić wiernych do częstego sięgania po Pismo Święte, a jednocześnie miało pogłębić wiarę i odnowić życie duchowe w parafiach” – powiedziała KAI Edyta Kuczyk z Duszpasterstwa Młodzieży Jordan.

Podkreśliła, że w wielu parafiach, zwłaszcza podpoznańskich, publiczne czytanie Pisma Świętego było prawdziwym świętem, integrującym wspólnotę parafialną. „Wiele osób zaznaczało, że jest to prawdziwe wyróżnienie dla ich lokalnej społeczności” – zauważyła Kuczyk. W niektórych parafiach publiczne czytanie trwało nawet ok. 10 godzin.

Rozpiętość wieku osób czytających Biblię była ogromna. Najstarsi uczestnicy mieli ok. 90 lat, wśród najmłodszych były sześcioletnie dzieci.

Najstarszy Maraton Biblijny w Polsce rozpoczął się tradycyjnie w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu. Biblia została podzielona na ok. 1000 fragmentów, które były czytane przez osoby w różnych parafiach stolicy Wielkopolski, w Kościanie, Szamotułach, Obornikach, Luboniu, Tulcach i Tarnowie Podgórnym.

Tegorocznemu Maratonowi Biblijnemu towarzyszyło hasło: „Idźcie i głoście”.

Po raz pierwszy Pismo Święte czytane było w 2005 roku przez 876 osób. Maraton trwał wtedy bez przerwy 120 godzin. Od roku 2006 fragmentów Biblii jest 1500, a od roku 2007 Maraton Biblijny przyjął formę „wędrowną” i każdego dnia czytanie Pisma Świętego odbywa się w innym kościele.

Maratończycy czytają tzw. Biblię Poznańską, czyli tłumaczenie Pisma Świętego opublikowane w Poznaniu w latach 80. XX w. Specjalnie wydany na maraton egzemplarz Biblii Poznańskiej waży 18 kg.

Organizacją Poznańskiego Maratonu Biblijnego zajmuje się Duszpasterstwo Młodzieży Jordan.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.