Poznań: zakończyły się Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Modlitewnego
28 października 2012 | 23:25 | bt Ⓒ Ⓟ
W Poznaniu zakończyły się Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Integracyjnego, Hebrajskiego i Modlitewnego zorganizowane przez ewangelizacyjny Teatr „Droga”. To jedyna tego typu sesja rekolekcyjno-warsztatowa w kraju.
W warsztatach, które zorganizował Teatr „Droga” im. Jana Pawła II działający w ramach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Kultury i Ewangelizacji „Droga”, uczestniczyło 60 osób z całej Polski, m.in. z Wrocławia, Warszawy, Zielonej Góry, Lublina, Kołobrzegu i Szczecina. Ponad połowa z nich dopiero poznawała tajniki modlitwy tańcem. Pozostałą część natomiast stanowili ludzie na co dzień mający kontakt z modlitwą tańcem i zaangażowani np. w diakonie tańca modlitewnego.
Sesja rekolekcyjno-warsztatowa zainspirowana słowami: „Kim jesteś Ty, Panie, a kim jestem ja…”, oparta była na modlitwie psalmami. Poprowadzili ją Anna Wieradzka, teolog, katechetka i instruktorka tańca, a jednocześnie twórczyni m.in. musicali ewangelizacyjnych oraz Marek Stecko, aktor, tancerz i nauczyciel tańca, na stałe zawiązany z „Teatrem A” z Gliwic.
„Modlitwa tańcem łączy w sobie trzy wymiary: duchowy − bowiem jest to forma modlitwy, czyli spotkania między Bogiem a człowiekiem, rozumowy − gdyż bazuje na przekazywanym słowie oraz wymiar cielesny” – wyjaśnia w rozmowie z KAI Anna Wieradzka dodając, że modlitwa tańcem ma wielką wartość, ponieważ podczas niej oddajemy Bogu zarówno nasze myśli, jak i naszego ducha, a także nasze ciała.
Z kolei Andrzej Kryczka, koordynator Teatru „Droga” i współorganizator warsztatów, podkreśla, że przygotowana przez nich sesja rekolekcyjno-warsztatowa jest wyjątkowa i niepowtarzalna. „Jej kształt, zarówno w warstwie organizacyjnej, jak i doboru proponowanych tańców, to nasz indywidualny projekt. Tym bardziej więc w tym roku, a organizujemy te warsztaty już piąty rok z rzędu, ucieszyło nas duże zainteresowanie tym wydarzeniem” – zaznacza Kryczka dopowiadając, że po raz pierwszy wyznaczono dodatkowy, wiosenny termin warsztatów.
Teatr „Droga” im. Jana Pawła II powstał w 2000 r. w Poznaniu z inicjatywy Heleny Sperskiej-Abbe. Od 2004 r. zyskał osobowość prawną w ramach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Kultury i Ewangelizacji „Droga”.
„Naszą misją jest dawanie ludziom nadziei i pobudzanie wiary w żywego Boga” – podkreślają członkowie zespołu. Swoją misję, jak dodają, realizują poprzez rozwój duchowy i artystyczny, wnoszenie w kulturę wartości chrześcijańskich, ewangelizację oraz służbę ludziom w duchu miłosierdzia.
W ciągu swojej dwunastoletniej działalności teatr wielokrotnie wystawiał spektakle w kraju, m.in. na festiwalach, w szkołach, kościołach, więzieniach czy domach poprawczych. Odbył on również wyjazdy misyjne, na których prezentował swój program ewangelizacyjno-artystyczny, na Ukrainę, Łotwę, Litwę oraz do Czech.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.