Poznań: zakończyły się warsztaty misyjne
01 grudnia 2012 | 19:57 | bt Ⓒ Ⓟ
Warsztaty misyjne zakończyły trwające w Poznaniu od wczoraj sympozjum pt. „Dzielić się wiarą dzisiaj”. W tym czasie członkowie środowisk wspierających misje dzielili się swoimi doświadczeniami na temat prowadzenia wspólnot i dzieł misyjnych.
Na warsztaty misyjne, w których uczestniczyli głównie młodzi ludzie z parafii i wspólnot katolickich, składały się grupy tematyczne poświęcone praktycznym zagadnieniom dotyczącym misji i ewangelizacji. Podczas nich członkowie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego uczyli np. jak pisać projekty misyjne skierowane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a młodzież z Werbistowskiego Centrum Misyjnego „Tabor” podpowiadała, jak i gdzie można formować się misyjnie.
Z kolei wolontariusze z Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” przekazywali wiedzę na temat sposobów wspierania misji od strony medycznej, zarówno poprzez przekazywanie podstawowego sprzętu medycznego do placówek misyjnych, jak i przez osobiste zaangażowanie pielęgniarek i lekarzy.
– Chcemy zainteresowanym, głównie młodym ludziom, dać przykład tego, co można zrobić dla misji w parafiach i we wspólnotach, od formacji poprzez zaangażowanie w różne projekty misyjne – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Szymon Stułkowski, opiekun Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) działającego przy Wydziale Teologicznym na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego członkowie dzielili się swoim doświadczeniem w zakładaniu Kół Misyjnych na uczelniach i we własnoręcznym wykonywaniu cegiełek na rzecz misji.
Jak przekonywała Maria Łukomska z AKM, cegiełki mogą mieć bardzo różnorodną formę, co zależy przede wszystkim od inwencji i pomysłowości ich twórców. – Jako członkowie poznańskiego AKM-u przygotowujemy m.in. paczuszki z kredą, węgielkiem i kadzidłem, które co roku rozprowadzamy podczas uroczystości Objawienia Pańskiego. Własnoręcznie przygotowujemy też palemki na Niedzielę Palmową czy malujemy butelki na wodę święconą – wymienia Łukomska.
AKM wydał także książki przybliżające projekty misyjne, w których uczestniczyli jego członkowie na Wyspach Zielonego Przylądka i na Górze Oliwnej w Jerozolimie, gdzie znajduje się sierociniec prowadzony przez siostry elżbietanki. – Nasza pozycja o Cabo Verde, czyli Wyspach Zielonego Przylądka, była pierwszą książką w języku polskim traktującą o tym wyspiarskim kraju – podkreśla ks. Stułkowski dodając, że z kolei po pobycie w Jerozolimie przygotowane zostały cegiełki „Prośmy o pokój dla Jeruzalem”, na które składały się obrazki z przyklejonym listkiem z drzewa oliwnego z Góry Oliwnej i dziesiątka różańca z Ziemi Świętej.
Jedną z grup warsztatowych prowadzili także przedstawiciele ewangelizacyjnej Wspólnoty św. Jacka działającej przy poznańskim klasztorze oo. dominikanów i prowadzącej m.in. cotygodniowe modlitwy za miasto, zarówno przed Najświętszym Sakramentem, jak i na ulicach Poznania. Oni dzielili się tym, jak można ewangelizować w swoim własnym środowisku.
„Dla wielu z nas problemem jest to, aby świadczyć o Jezusie w swoim najbliższym otoczeniu. Chcemy więc poprzez nasze warsztaty zachęcić do dawania świadectwa i podpowiadamy jak to czynić” – wyjaśnia KAI Patyk Rzepecki, lider Wspólnoty św. Jacka. Jednocześnie podkreśla on, że podstawą jest świadectwo życia, natomiast sama ewangelizacja powinna być radosna i krótka, a w jej centrum zawsze powinien znajdować się Jezus.
Warsztaty zakończyły się wspólną Eucharystią celebrowaną w kaplicy Wydziału Teologicznego UAM, której przewodniczył werbista o. Tomasz Bujarski. Zwracając się do uczestników i prowadzących warsztaty zachęcał, aby dostrzegali Chrystusa w drugim człowieku, niezależnie od tego, kim on jest.
– Jesteśmy posłani do wszystkich. Jednak mamy się dzielić wiarą tam, gdzie Bóg nas postawi, a to jest możliwe i skuteczne tylko wówczas, kiedy będziemy żyli relacją Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego – przekonywał werbista dodając, ż ewangelizacja będzie łatwa, jeśli w naszym sercu prawdziwie będzie żył Bóg.
Sobotnie warsztaty misyjne poprzedziło sympozjum, które odbyło się w piątek po południu. Przygotowane zostało ono z okazji Roku Wiary i 85. rocznicy Międzynarodowego Kongresu Akademickich Kół Misyjnych. Przypomnijmy, że Kongres ten, który odbył się w Poznaniu 85 lat temu, był pierwszym tego typu wydarzeniem zorganizowanym w naszym kraju. W 1927 r. zgromadził on około 2,5 tys. uczestników, w tym prelegentów z kilku krajów świata.
Wśród prelegentów wczorajszego sympozjum, którzy mówili o tym, jak można dzielić się w dzisiejszym świecie swoją wiarą z innymi, znaleźli się m.in. werbista ks. prof. Piotr Nawrot, jedyny na świecie badacz i znawca muzyki baroku misyjnego Ameryki Hiszpańskiej oraz Elżbieta Król-Cebulska, dyrektor Wydziału Ewangelizacji Kurii Biskupiej diecezji bielsko-żywieckiej.
Natomiast biorący udział w obradach metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podzielił się z jego uczestnikami swoimi wrażeniami z Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji przybliżając m.in. kierunki wytyczone przez synod w kontekście dzielenia się wiarą. Zwrócił on m.in. uwagę na fakt, że także wszelkie działania misyjne domagają się nowej ewangelizacji obejmującej na pierwszym miejscu wszystkich misjonarzy, katechistów i ewangelizatorów.
Sympozjum, jak wyjaśnił w rozmowie z KAI ks. dr Szymon Stułkowski, współorganizator wydarzenia, stanowiło okazję do przyjrzenia się praktyce dzielenia się wiarą i zastanowienia, co możemy zrobić, aby czynić to jeszcze lepiej.
„Ufamy, że zarówno sympozjum, jak i warsztaty, w jakiś sposób rozpalą nas na nowo do tego, byśmy jeszcze lepiej dzielili się wiarą i zaangażowali się w dzieło misyjne Kościoła” – wyraził nadzieję ks. Stułkowski.
Poznańskie sympozjum odbywające się pod hasłem „Dzielić się wiarą dzisiaj” przygotowały wspólnie Archidiecezja Poznańska, Zakład Teologii Pastoralnej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu oraz Akademickie Koło Misjologiczne działające przy Wydziale Teologicznym UAM.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.