Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: zmarł ks. prałat Marian Lewandowski

18 stycznia 2019 | 20:01 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ

W Poznaniu zmarł 18 stycznia ks. prałat Marian Lewandowski, wieloletni dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, znawca historii sztuki kościelnej, ochrony zabytków i zagadnień konserwatorskich. Miał 83 lata.

„Kościół poznański traci człowieka, który znał niemal każdy ołtarz, obraz, rzeźbę i kamień w świątyniach archidiecezji, od katedry poznańskiej poczynając. Abp Stanisław Gądecki bardzo cenił sobie jego fachowość i wiedzę” – mówi KAI ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji.

Ks. Lewandowski urodził się 9 stycznia 1936 r. w Buku. Święcenia kapłańskie przyjął w Poznaniu w 1960 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Następnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i konserwatorstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1968 r. decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki uzyskał status Twórcy.

Od 1967 r. pracował w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, najpierw jako kustosz, a następnie dyrektor placówki. Wykładał historię sztuki kościelnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu i Wydziale Teologicznym UAM. Był kanonikiem kapituły katedralnej.

Ks. Lewandowski przez 46 lat był członkiem archidiecezjalnej Komisji Budowlanej i Konserwatorskiej, a także konsultorem Komisji ds. Sztuki Sakralnej Konferencji Episkopatu Polski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.