Drukuj Powrót do artykułu

Zmarł ks. prof. Romuald Niparko

08.05.2018 , ms, Poznań Ⓒ ℗

W wieku 78 lat w Poznaniu zmarł ks. prof. Romuald Niparko, wieloletni wykładowca pedagogiki na Wydziale Teologicznym UAM i pracownik naukowy KUL. „Profesor niezwykle oczytany, otwarty na ludzi, wspaniały kapłan” – mówi o nim ks. prof. Paweł Wygralak.

Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza podkreśla, że ks. Niparko był znawcą pedagogiki i znanym w Polsce przedstawicielem poznańskiej szkoły teologii pastoralnej, wykładowcą najpierw Papieskiego Wydziału Teologicznego, a następnie UAM.

Ks. Niparkę wspomina w rozmowie z KAI prof. Witold Szyfter, wybitny polski otolaryngolog. „Podziwiałem jego zwięzłość i trafność sformułowań, w krótkim zdaniu potrafił wyrazić bardzo wiele. Był światłym kapłanem” – mówi prof. Szyfter.

Romuald Niparko urodził się w 1940 r. w Michnowiczach w diecezji pińskiej. Ukończył poznańskie seminarium duchowne, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka.

Odbył studia specjalistyczne z katechetyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Institut International de Catéchèse et Pastorale „Lumen Vitae” w Brukseli.

W 1977 r. ks. Niparko uzyskał stopień doktora teologii na KUL na podstawie rozprawy pt. „Katecheza dorosłych w świetle nauki Soboru Watykańskiego II i współczesnej literatury katechetycznej”, w 1992 r. uzyskał habilitację, a w 2002 r. tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. W 2000 r. papież Jan Paweł II mianował go prałatem honorowym Jego Świątobliwości.

Przez dwanaście lat pracował na KUL-u w redakcji „Encyklopedii Katolickiej” w zespole merytoryczno-leksykograficznym. W archidiecezji poznańskiej był m.in. wikariuszem biskupim ds. katechizacji. Jest autorem kilku książek i ponad stu artykułów w czasopismach naukowych z dziedziny teologii i pedagogiki.

Obrzędy pogrzebowe śp. ks. Romualda Niparki odbędą się 12 maja w katedrze poznańskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.