Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: Żywot Świętego Wojciecha podczas specjalnej edycji Verba Sacra (zapowiedź)

21.04.2017 , msz, Poznań, 21-04-2017 Ⓒ ℗

Żywot Świętego Wojciecha z XII wieku w polskim przekładzie z języka łacińskiego w wykonaniu Aleksandra i Adama Machaliców usłyszą uczestnicy prezentacji Verba Sacra. Specjalna edycja Verba Sacra z okazji 120-lecia Domu Medialnego Święty Wojciech odbędzie się w poznańskiej katedrze 23 kwietnia.

„Powstałe podczas zaborów w Poznaniu polskie wydawnictwo jako swojego patrona obrało św. Wojciecha, pierwszego świętego polskiego męczennika, który dokładnie 1020 lat temu poniósł śmierć męczeńską z rąk pogańskich Prusów” – zauważa w komentarzu prof. dr hab. Wiesław Wydra z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kierownik Zakładu Nauk Pomocniczych i Edytorstwa podkreśla, że „odwołanie się do św. Wojciecha w nazwie tego wydawnictwa było w 1897 r. rodzajem manifestacji wobec władz pruskich, zaakcentowaniem dawnej potęgi Polski, zwłaszcza że postać św. Wojciecha ściśle łączy się z królem Bolesławem Chrobrym, którego prochy spoczywają w katedrze poznańskiej”.

Podczas niedzielnego wydarzenia dominikańska Schola Ventuno pod dyrekcją Arkadiusza Kozłowskiego wykona m.in. sekwencję „Hac festa die” i Bogurodzicę.

Prezentacja odbędzie się w niedzielę 23 kwietnia o godz. 17.00.

Święty Wojciech Dom Medialny jest jednym z najstarszych działających polskich wydawców. Spółka powstała w 1897 roku w Poznaniu dzięki staraniom abp. Floriana Stablewskiego.

Dziś spółka wydaje książki religijne oraz cztery czasopisma („Przewodnik Katolicki”, „Mały Przewodnik Katolicki”, „KnC – Króluj nam Chryste”, „Biblioteka Kaznodziejska”). Zajmuje się działalnością wspomagającą nauczycieli religii w ramach „Strefy Katechety”.

Prowadzi także w Poznaniu jedną z największych katolickich księgarń w Polsce oraz sklepy internetowe: www.swietywojciech.pl i www.mojeksiazki.pl.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.