Poznańscy dominikanie modlili się za śp. prof. Stuligrosza
19 czerwca 2012 | 00:44 | pc Ⓒ Ⓟ
Za zmarłego prof. Stefana Stuligrosza, twórcę i dyrygenta słynnego Chóru „Poznańskie Słowiki”, modlono się 18 czerwca w poznańskim kościele dominikanów, z którym przez długie lata związany był artysta.
„Jest w naszej pamięci obecny on i jego posługa, i jego dzieło” – mówił o Zmarłym przeor poznańskiego klasztoru o. Cyprian Klahs, który przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Różańcowej.
„Chcemy jako wspólnota modlić się za świętej pamięci Profesora dlatego, że przez długie lata był z naszym kościołem związany, uczestniczył we mszach świętych ze swoim chórem i uczył śpiewu nowicjuszy” – dodał przeor.
Zgromadzeni w dominikańskiej świątyni wierni dziękowali Bogu za „całe dziedzictwo, które po sobie zostawił” profesor Stuligrosz oraz „za dzieło piękna, sztuki i muzyki, które kształtował” i prosili, aby „to wszystko przynosiło dobre owoce”.
Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 roku w Poznaniu. Zaraz po wojnie założył Chór Chłopięco-Męski „Poznańskie Słowiki”, który zyskał uznanie w Polsce i na świecie. Był również kompozytorem, profesorem i rektorem poznańskiej Akademii Muzycznej.
Profesor koncertował często ze swym chórem podczas różnych uroczystości kościelnych. „Poznańskie Słowiki” uświetniły swym występem uroczystości beatyfikacyjne siostry Faustyny Kowalskiej w 1993 roku oraz jej kanonizację w 2000 roku.
Od papieża Jana Pawła II artysta otrzymał Wielki Krzyż Zasługi ze Srebrną Gwiazdą Świętego Sylwestra Papieża, a dwa lata temu – z okazji 90. urodzin – prezydent Bronisław Komorowski przyznał mu Order Orła Białego.
Zmarły 15 czerwca profesor Stuligrosz niemal do końca swoich dni kierował „Poznańskimi Słowikami”. Jego pogrzeb odbędzie 23 czerwca w Poznaniu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną o godz. 11 żałobną Mszą w bazylice archikatedralnej, którą odprawi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.