Poznańscy pielgrzymi w połowie drogi na Jasną Górę
10 lipca 2010 | 19:25 | bt Ⓒ Ⓟ
76. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która 6 lipca wyruszyła spod poznańskiej katedry, jest na półmetku swojej wędrówki. Tradycyjnie już wszystkie poznańskie grupy pielgrzymkowe spotkały się dzisiaj w Kotłowie, gdzie wspólnie modliły się w czasie Eucharystii o dar jedności dla tamtejszego Kościoła.
Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę towarzyszy w tym roku hasło związane z Rokiem Duszpasterskim przeżywanym w polskim Kościele: „Bądźmy świadkami Miłości”. Uczestniczy w niej 12 grup poznańskich i 6 tzw. grup opalenickich. Kotłów leży mniej więcej w połowie drogi miedzy Poznaniem a Częstochową. Poznańscy pielgrzymi, którzy mają jeszcze do przejścia ok. 150 km, dotrą na Jasną Górę 15 lipca.
„To co roku wielkie wydarzenie dla naszej liczącej siedemset osób wspólnoty parafialnej. Gościmy pielgrzymów całym sercem i tym wszystkim, co do jedzenia dla nich przygotowaliśmy wraz z parafianami” – mówi w rozmowie z KAI ks. Adam Kosmała, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Kotłowie.
„Bardzo się cieszymy, że tyle osób modli się z nami w tym miejscu o jedność. Najczęściej też młodzież z parafii dołącza się do pielgrzymów, idąc dalej razem z nimi na Jasną Górę” – przyznaje ks. Kosmała, który sam chodził jako pielgrzym w Grupie 9.
Parafia pw. Narodzenia NMP w Kotłowie w 2008 roku obchodziła jubileusz 900. rocznicy fundacji kościoła parafialnego. Od 1605 r. w świątyni znajduje się cudowny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, którą adorują aniołowie i dwaj święci patroni Polski, biskupi i męczennicy: Wojciech i Stanisław. 13 września 2009 r. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, włożył na głowę Maryi i Jezusa korony papieskie.
Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku część wiernych z kotłowskiej parafii wraz z proboszczem, nie chcąc podporządkować się decyzji biskupa, przeszła do Kościoła polskokatolickiego. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego pozbawieni świątyni, gromadzili się na liturgię na pobliskiej łące. Ta bolesna rana do dziś dzieli tutejszych mieszkańców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.