Poznańska kuria: nie żądaliśmy od miasta konkretnej sumy pieniędzy
29 marca 2009 | 15:18 | zas / ju. Ⓒ Ⓟ
Poznańska Kuria Metropolitalna stanowczo zaprzeczyła, jakoby miała żądać konkretnej sumy pieniędzy od władz Poznania za wynajem kościelnego budynku zajmowanego przez publiczne liceum.
Oświadczenie w tej sprawie czytane jest w niedzielę 29 marca w kościołach archidiecezji poznańskiej.
Spór dotyczy nieruchomości, gdzie obecnie ma swoją siedzibę VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Ten niegdyś kościelny budynek przejęło po wojnie państwo. Sąd uznał decyzję wywłaszczeniową za bezprawną i potwierdził, iż prawo własności posiada archidiecezja.
Strona kościelna zapewniała wielokrotnie, iż nie wypowie lokalu szkole, ale zaproponuje miastu wynajem budynku. Niedawno władze Poznania podały, że zastanawiają się nad przeniesieniem szkoły w inne miejsce, gdyż nie są w stanie spełnić roszczeń finansowych Kościoła, który – jak podawano – miał zażądać rocznie prawie 2 mln zł dzierżawy.
„Trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie: archidiecezja poznańska nie żądała od miasta za czynsz VIII LO żadnych konkretnych kwot pieniędzy” – głosi oświadczenie podpisane przez kanclerza Kurii Metropolitalnej, ks. prałata Ireneusza Dosza. Na potwierdzenie swoich słów kanclerz zacytował wypowiedź jednego z miejskich urzędników, odpowiedzialnego za negocjacje w tej sprawie, który na antenie diecezjalnego Radia Emaus na pytanie, czy było takie żądanie, odparł: „Nie było takiej propozycji Kościoła”.
Miasto „zaproponowało 2 zł za metr kw. powierzchni użytkowej budynku oraz 50 gr za metr kw. gruntu, co daje 11,5 tys. złotych czynszu rocznie, nie podejmując się obowiązku prowadzenia prac remontowych związanych z utrzymaniem budynku” – stwierdził prałat Dosz. Zaznaczył, iż z tak sformułowanej oferty urzędu miasta wynika, że „obowiązek prowadzenia remontów, przewyższających wielokrotnie wartość proponowanego czynszu, spada na właściciela, czyli archidiecezję”.
„Dla porównania, miasto wyznaczając za własny budynek takie same stawki dzierżawy Publicznemu Gimnazjum Katolickiemu przy ul. Kanclerskiej, dodatkowo zobowiązało archidiecezję do przeprowadzenia inwestycji w dzierżawionym przez nas budynku na kwotę 76 tys. złotych netto rocznie” – zauważył ks. prałat.
Poinformował, że na najbliższy wtorek 31 marca zaplanowane jest spotkanie metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z prezydentem miasta Ryszardem Grobelnym. „Ufamy, że przy tej okazji zostaną przedstawione możliwe do zaakceptowania propozycje, które ostatecznie zamkną okres pertraktacji” – podkreślił ks. kanclerz.
Odnosząc się do trwającego konfliktu w tej sprawie i sposobu jego przedstawiania, duchowny wyraził ubolewanie, że „mijające tygodnie Wielkiego Postu stały się dla archidiecezji poznańskiej czasem próby”, a „pod adresem Kościoła zostało wypowiedzianych wiele niesprawiedliwych słów”.
W imieniu kurii prałat Dosz wyraził wdzięczność „tym pracownikom środków społecznego przekazu”, którzy – jak stwierdził – „nie dali się ponieść antyklerykalizmowi i odważyli się mówić o sprawie w sposób obiektywny i wyważony”.
W minioną środę 25 bm. około tysiąca osób – nauczycieli, uczniów i ich rodziców z VIII LO – manifestowało przed Pałacem Arcybiskupów Poznańskich wolę pozostawienia szkoły w obecnym miejscu. Delegację protestujących przyjął abp St. Gądecki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.