Drukuj Powrót do artykułu

Poznańskie Forum Duszpasterskie

28 września 2014 | 10:06 | msz / am Ⓒ Ⓟ

Kard. Paul Josef Cordes, abp Stanisław Gądecki, poznańscy biskupi pomocniczy, kapłani, siostry zakonne i przedstawiciele parafii z kilkunastu polskich diecezji wzięli udział w Poznańskim Forum Duszpasterskim pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. – Cieszę się, że hasło roku duszpasterskiego znane jest we wszystkich parafiach w Polsce i staje się zaczątkiem ewangelizacji – powiedział KAI abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zadaniem forum była refleksja nad programem nowego roku duszpasterskiego, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu. Podczas spotkania abp Stanisław Gądecki ogłosił bł. Edmunda Bojanowskiego patronem Akcji Katolickiej w archidiecezji poznańskiej.

– W naszych czasach, gdy zalewa nas fala sekularyzacji, zeświecczenia, o wiele bardziej subtelna i podstępna, niż jakiekolwiek formy otwartych prześladowań, a przez to naprawdę niebezpieczna, potrzebujemy, jako chrześcijanie, wznieść się ponad zwykłą kulturę codzienności i praktykowania nabytych nawyków – mówił podczas Mszy św. kard. Paul Josef Cordes.

Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum zauważył, że w społeczeństwie, które bezustannie kusi nas obietnicami ziemskiego szczęścia, lub wręcz atakując, wyśmiewa naszą wiarę i przywiązanie do Kościoła, jako coś anachronicznego i zdezaktualizowanego, potrzebujemy „chrześcijaństwa zdecydowanego”. – Dojrzałość wiary oznacza dzisiaj, że chrześcijanin świadomie, pozostając w głębokiej relacji do Boga, nie poddaje się aktualnym trendom i wpływom otoczenia – podkreślił kard. Cordes w homilii.

Wykłady i dyskusja odbyły się w centrum konferencyjnym Politechniki Poznańskiej. Abp Gądecki podjął w swym wystąpieniu kwestię nawrócenia indywidualnego i społecznego. Mówił o konieczności dawania wiernym w parafiach możliwości korzystania z sakramentu pojednania. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcał kapłanów, by „ubiblijnili” spowiedź św. i posługiwali się cytatami Pisma św. mówiącymi o nawróceniu.

Podczas forum kard. Cordes skupił się na nawróceniu rozumianym jako powtórne narodzenie. – Kościół wiele mówi dziś o nowej ewangelizacji, jest ona w wielu głowach. To czego brakuje, to aktorów. Wszyscy mamy być zaangażowani w ewangelizację – podkreślił kard. Cordes.

– Także w waszej ojczyźnie koniecznie trzeba dokonać wysiłku pełnego zaakceptowania i wdrożenia w życie podstawowego postulatu Soboru Watykańskiego II. A brzmi on: Każdy wierny jest już na podstawie swego chrztu apostołem; jego podstawowym zadaniem jest bez wątpienia osobiście żyć Ewangelią Chrystusa, powinien ją jednak zarazem szerzyć w swoim środowisku – zauważył kard. Cordes.

Purpurat zwrócił uwagę na to, że powinniśmy się zatroszczyć o to, abyśmy, jako posłańcy Ewangelii, wpierw wypełnili nasze serca Bożym słowem. – Wynikiem tego procesu stanie się później rewitalizacja misjonarskiego zapału Kościoła – zaznaczył kard. Cordes.

Nawiązując do wysiłku ewangelizacyjnego chrześcijan w pierwszych wiekach, kard. Cordes zauważył, że Ewangelia, którą Zbawiciel objawił światu rozpowszechniała się dzięki „oddanym i przekonującym”. – Nikomu w Polsce nie wolno powiedzieć: „Nowa ewangelizacja? – Nie, dziękuję!”. Także Kościół w Polsce nie może sobie pozwolić na rezygnację z ogromnej siły zaangażowania wiary posłańców słowa Bożego – mówił kard. Cordes.

O. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP zauważył w swoim wystąpieniu, że spór o wiarę jest sporem o rozumienie człowieka. Tematem referatu wybitnego teologa i filozofa był cytat zaczerpnięty z encykliki „Lumen fidei” papieża Franciszka: „Kiedy gaśnie płomień wiary, wszystkie inne światła tracą w końcu swój blask”. „To, co słyszymy w mass mediach zostało zdefiniowane w tym dokumencie – obserwujemy głęboki kryzys formacji kulturowej i umysłowej wypływający już z oświecenia” – podkreślił prelegent.

Dominikanin zaznaczył, że światło wiary, które w epoce oświecenia zostało przeciwstawione światłu rozumu, spotęgował postmodernizm. Stwierdził, że obecnie panuje bardzo niebezpieczna tendencja – polityzacja całego życia. „Każdy, kto jest przekonany, że mówi prawdę, jest tym, który chce mną zawładnąć. Ta interpretacja stosowana jest również wobec Kościoła” – mówił o. Kłoczowski. Podkreślił, że dziś należałoby się zastanowić, czy mamy głosić światło wiary czy rozniecić jej płomień.

O trudnościach związanych z przystępowaniem do sakramentu pokuty i pojednania oraz o potrzebie odpowiedniej formacji mówił o. Piotr Jordan Śliwiński OFM Cap. Kierownik duchowy i rekolekcjonista zwrócił uwagę na konieczność podkreślania prawdy o tym, że sakrament pokuty jest spotkaniem z Bogiem, który jest miłosierny. „W historii Kościoła pokutowała metaforyka spowiedzi jako trybunału sądowego, dziś na szczęście, się od niej już odstępuje” – stwierdził kapucyn.

O. Śliwiński wskazał na potrzebę dojrzałego spoglądania na siebie w sakramencie pokuty, inaczej bowiem grozi nam infantylizacja. „Dorosły nie może zatrzymać się na etapie dziecka przystępującego do spowiedzi przed I Komunią św.” – mówił prelegent. Podkreślił, że ważne jest znalezienie czasu na przygotowanie się do spowiedzi, zrobienie odpowiedniego do wieku i stanu rachunku sumienia oraz celebrowanie nabożeństw pokutnych.

„W sakramencie pokuty napotykamy problem komunikacji. Radzę, by mówić tak jak potrafimy, pytać spowiednika o poradę” – zaznaczył kapucyn. Zauważył, że dzięki sakramentowi pokuty człowiek, doświadczając miłosierdzia Pana Boga, coraz bardziej może stawać się człowiekiem miłosierdzia.

Podczas panelu dyskusyjnego świadectwo swojego nawrócenia dała Patrycja Hurlak. Aktorka i autorka książki „Nawrócona wiedźma” opowiedziała o swoim zafascynowaniu okultyzmem i magią i o doświadczeniu zła. „W okultyzm wpadłam po I Komunii św., potem były horoskopy, amulety, podręcznik do czarnej magii. Nikt nigdy nie powiedział mi, że robię źle, że to jest niebezpieczne. Nikt mi nie ogłosił Ewangelii” – opowiadała.
Przyznała, że jej nawrócenie miało miejsce w tygodniu miłosierdzia i że dzięki egzorcyzmom, przystąpieniu do spowiedzi i Komunii św. odzyskała spokój serca. „Pan Bóg uczynił to wszystko w ciągu jednego tygodnia, a ja męczyłam się całe lata” – dodała Hurlak.

Historię swojego nawrócenia opowiedział też popularny aktor Radosław Pazura. „Pan Bóg pozwolił mi doświadczyć, że można się nawrócić, narodzić na nowo. W Kościele jest moc i łaska, którą razem z moją żoną Dorotą mieliśmy szczęście dotknąć i jej doświadczyć” – podkreślił aktor. Zaznaczył, że powrót do zdrowia po wypadku zawdzięcza modlitwie żony, która gdy on był niemal umierający, „poprowadziła kilkugodzinną rozmowę z Panem Bogiem”. „Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko. Zrozumieliśmy, że chcemy przygotować się do sakramentu małżeństwa, że nasze dotychczasowe życie było złe, że mamy coś do naprawienia” – mówił aktor. „Trzeba tylko maksymalnie zaufać Panu Bogu” – dodał.

O życiu na krawędzi śmierci opowiedział muzyk Andrzej Sowa, który jako nastolatek zaczął zażywać narkotyki. „Dziewięć razy przeżyłem zapaść ponarkotyczną, żyłem na ulicy, spałem w wagonie kolejowym, w piwnicach” – mówił. Swoje nawrócenie przeżył podczas rekolekcji charyzmatycznych w Konarzewie. „Dziś mam żonę i czwórkę dzieci, z których jedno jest w niebie. Codziennie kroczę za Jezusem, jestem grzeszny, upadam, ale chcę za Nim iść dalej” – stwierdził.

Organizatorami Poznańskiego Forum Duszpasterskiego są Akcja Katolicka i Rada Ruchów Katolickich Archidiecezji Poznańskiej we współpracy z Komisją Duszpasterstwa KEP.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Poznańskie Forum Duszpasterskie

02 października 2010 | 17:35 | msz / sz Ⓒ Ⓟ

Kilkaset osób z kraju i zagranicy wzięło udział w Poznańskim Forum Duszpasterskim, które odbyło się 2 października w stolicy Wielkopolski. Celem konferencji było wprowadzenie w tematykę nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego hasło brzmi: „W komunii z Bogiem”. Zacznie on obowiązywać od najbliższego Adwentu.

Forum rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w kościele św. Rocha. „Kościół jest domem i szkołą komunii” – mówił w homilii di przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich biskup koszalińsko-kołobrzeski, Edward Dajczak.

Następnie w Sali Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej znani i cenieni prelegenci – wśród nich biskup siedlecki, Zbigniew Kiernikowski i redaktor Zbigniew Nosowski – mówili o wyzwaniach, przed którymi stoją dziś katolicy w Polsce.

Forum odbyło się w Poznaniu, gdzie osiemdziesiąt lat temu powstała Akcja Katolicka. Krajowy asystent Akcji Katolickiej, bp Mariusz Leszczyński przypomniał historyczny kontekst powołania do istnienia organizacji, o którą zabiegał papież Pius XI.

Abp Gądecki, nawiązując do hasła nowego programu duszpasterskiego, podkreślił, że komunia to szczególny rodzaj wspólnoty. „Czynić Kościół domem i szkołą wspólnoty to wyzwanie i zadanie, przed którym stajemy w nowym tysiącleciu” – zauważył metropolita poznański.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwracając się do uczestników poznańskiego forum, przestrzegał przed fałszywie rozumianym pojęciem wspólnoty. „Wspólnota to nie grupa ludzi, która spotyka się, by zapomnieć o obowiązkach domowych czy zawodowych” – przestrzegał abp Gądecki. Metropolita poznański podkreślił, że wspólnota jest tylko wtedy, kiedy w jej centrum jest Chrystus.

Przed myśleniem na sposób świecki, a także przed pokusą zgłębiania kultury bałwochwalstwa, uleganiu sekularyzacji, dechrystianizacji i instrumentalizacji przestrzegał uczestników Poznańskiego Forum Duszpasterskiego bp Kiernikowski. „W Kościele żyjemy niekiedy tak, jakby Chrystus nie istniał, jakby nie umarł i nie zmartwychwstał, stawiamy siebie na piedestale, zamiast wpatrywać się w Chrystusa” – stwierdził ordynariusz siedlecki.

Zwracając się do przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich bp Kiernikowski podkreślił, że Kościół oznacza konkretną wspólnotę, która czerpie moc ze słuchania słowa Bożego i przeżywania liturgii w znakach. „Chodzi o to, by wyrazić zgodę na poddanie się prowadzeniu przez drugiego człowieka, który ma większe doświadczenie ode mnie” – przekonywał biskup siedlecki.

Organizatorem Poznańskiego Forum Duszpasterskiego były Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej oraz Zarząd Akcji Katolickiej. W forum wzięli udział goście z kilkunastu polskich diecezji, jak również przedstawiciele Akcji Katolickiej z Londynu i z Paryża.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.