Drukuj Powrót do artykułu

Poznańskie obchody rocznicy objawień fatimskich (zapowiedź)

12.06.2017 , ms, Poznań, 12-06-2017 Ⓒ ℗

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki weźmie udział w obchodach z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Owińskach k. Poznania. W świątyni znajduje się najstarsza w archidiecezji poznańskiej figura Matki Bożej Fatimskiej.

Uroczystości odbędą się w południe 13 czerwca. W sanktuarium prowadzonym przez ojców sercanów abp Gądecki wraz z biskupami pomocniczymi i kapłanami będzie celebrował Mszę św., po której wyruszy procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

Jak zapewnia kustosz sanktuarium o. Leszek Gólczyński, na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości będą mogli wziąć udział w spotkaniu w ogrodach klasztornych.

Figurę Matki Bożej Fatimskiej sprowadzono do Owińsk w 1965 r. dzięki staraniom abp. Antoniego Baraniaka. Figura była darem z Fatimy od ówczesnego ordynariusza tamtejszej diecezji.

„Były trudności z władzami państwowymi: kontrolowano przygotowania, żądano usunięcia zewnętrznych dekoracji itp. Udział wiernych był bardzo liczny, dominował duch modlitwy i pokuty” – wspominał przed laty te wydarzenia ówczesny proboszcz ks. Walenty Szymański.

Świątynia w Owińskach to dawna fundacja cysterek, jej początki sięgają XIII wieku.

Objawienia w Fatimie miały miejsce w 1917 r. od maja do października każdego 13. dnia miesiąca.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.