Poznańskie obchody XVII Dnia Judaizmu (zapowiedź)
14 stycznia 2014 | 09:11 | bt Ⓒ Ⓟ
Nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, wystawy, koncerty i warsztaty dla młodzieży zaplanowano w Poznaniu w ramach XVII Dnia Judaizmu obchodzonego w tym roku w polskim Kościele 16 stycznia.
Podczas poznańskich obchodów tegorocznego Dnia Judaizmu, trwającego w stolicy Wielkopolski cały tydzień, jego uczestnicy mają okazję zobaczyć, w gmachu Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności, wystawę judaików pt. „Jezus, praktykujący Żyd” oraz fotografii z Ziemi Świętej autorstwa Danuty Witkowskiej, a także „Obrazy żydowskie” Dawida Marszewskiego prezentowane w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami”. Ponadto mogą wziąć udział w Centrum Kultury Zamek w uroczystym koncercie rozpoczynającym obchody 15-lecia odtworzenia Gminy Żydowskiej w Poznaniu i posłuchać muzyki żydowskiej w wykonaniu Dou Ruach.
Najważniejszym punktem obchodów będzie jednak nabożeństwo biblijne z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, któremu 16 stycznia wieczorem w kościele pw. św. Wojciecha będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, jeden z prekursorów wprowadzenia Dnia Judaizmu w Polsce.
Jak zauważa metropolita poznański, celem tego dnia jest refleksja nad duchowymi więzami obu religii. „Nie ma ona jednak prowadzić do zacierania różnic, czyli do judaizowania chrześcijaństwa, ani do chrystianizacji judaizmu, ale kształtować atmosferę dojrzalszego dialogu, poszanowania, zrozumienia i wzajemnego ubogacenia duchowego, które ma owocować w życiu społecznym m.in. wyzbyciem się wrogich uprzedzeń i nieufności” – przekonuje abp Gądecki dodając, że w naszym rozumieniu chrześcijaństwo nie jest zastąpieniem, ale wypełnieniem judaizmu.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomina także, że św. Paweł opisuje relację między chrześcijanami a Żydami posługując się pięknym obrazem drzewa oliwnego. „Porównuje on Kościół pogan do dziczki oliwnej wszczepionej w szlachetne drzewo oliwne, którym jest Lud Przymierza. Czerpiemy więc pokarm z tych samych korzeni duchowych” – zaznacza abp Gądecki.
Zdaniem metropolity poznańskiego pogłębianie relacji między chrześcijanami a Żydami, czemu służy też sam Dzień Judaizmu, „ma dawać impulsy do podejmowania wspólnych inicjatyw na rzecz budowania cywilizacji życia i miłości, pokoju, sprawiedliwości społecznej, a także do wychowania młodego pokolenia do braterstwa i solidarności międzyludzkiej, które wyrastają z wiary w Boga oraz z praktyki Dekalogu jako fundamentu życia moralnego”.
Z kolei 15 stycznia w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu odbędzie się spotkanie pt. „Uczeń Jezusa rozmawia z rabinem”, podczas którego Mirosław Rucki, redaktor „Miłujcie się!” będzie rozmawiał z rabinem Stasem Wojciechowiczem z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
W piątek, 17 stycznia, natomiast w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich zaplanowano warsztaty dla młodzieży pt. „Zbawienie bierze początek od Żydów”, przygotowane na podstawie książki „Duchowość judaizmu”.
Szczegółowy program obchodów XVII Dnia Judaizmu w Poznaniu można znaleźć na www.coexist.org.pl.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat w 1997 r. Jesteśmy drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii. Jego obchody przypadają 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jak podkreślał bowiem Jan Paweł II, w odniesieniu do judaizmu chrześcijaństwo nie pozostaje w relacji międzyreligijnej, ale w relacji wewnętrznej, kościelnej.
Tegoroczne centralne obchody Dnia Judaizmu w Polsce, przebiegającego pod hasłem „Pan jest moją mocą, (…) Jemu zawdzięczam moje ocalenie” (Wj 15, 2), odbędą się – wyjątkowo 16 stycznia, ze względu na przypadający w piątek 17 stycznia szabas – w Sandomierzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.