Pracownicy Fabryki Broni dziękowali Bogu za istnienie przedsiębiorstwa
27 sierpnia 2010 | 16:09 | rm/ms Ⓒ Ⓟ
Praca jest dobrem człowieka, jeśli jej nie ma, człowiek powoli się degraduje – mówił bp Adam Odzimek, który celebrował dziś Mszę świętą z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia Fabryki Broni w Radomiu, która jest kontynuatorką przedwojennego zakładu zbrojeniowego. Eucharystia była sprawowana w kościele katedralnym w Radomiu.
W homilii biskup pomocniczy diecezji radomskiej zauważył, że święto załogi Fabryki Broni związane jest z 30. rocznicą powstania "Solidarności". – To był wielki zryw narodowy, wołanie o godność i poszanowanie człowieka, wołanie o pracę ludzką, o przywrócenie jej właściwego miejsca w życiu człowieka, szczególnie robotnika – mówił bp Odzimek.
Zauważył przy tym, że praca jest dobrem człowieka, rozwija go, człowiek staje się twórcą. Stwierdził też, że jeśli nie ma pracy, człowiek powoli się degraduje, nie umie sobie znaleźć miejsca w życiu. – Dlatego niech ten jubileusz będzie wołaniem o właściwe spojrzenie na pracę. Jan Paweł II mówił do nas, że „Solidarność” jest wołaniem, aby człowiek stawał przy drugim człowieku – podkreślił celebrans.
Prezes Fabryki Broni Tomasz Nita powiedział, że jubileusz 10-lecia istnienia firmy to również 85 lat tradycji przemysłu zbrojeniowego w Radomiu. – To były lata burzliwie, czas walki o utrzymanie przedsiębiorstwa. Dzisiaj chcemy rozwijać zakład, być ważnym ogniwem polskiej zbrojeniówki – podkreślił prezes Nita.
Podczas liturgii został poświęcony sztandar przedsiębiorstwa. Na awersie na niebieskim tle widnieje przedwojenne logo Fabryki Broni, zaś na rewersie, na czerwonym tle umieszczono godło państwowe i słowa ”Bóg, honor, ojczyzna i praca”. Organizatorem obchodów była zakładowa „Solidarność” na czele z jej przewodniczącym Zbigniewem Cebulą.
Fabryka Broni ”Łucznik” w Radomiu została powołana aktem notarialnym w 2000 roku, w siedemdziesiąt pięć lat od daty powstania przedwojennej Fabryki Broni w Radomiu. Jest producentem i dostawcą broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na eksport i na rynek cywilny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.