Pracownicy mediów powołali Signis Polska
16 listopada 2002 | 18:53 | mr, mp //mr Ⓒ Ⓟ
Związani z Kościołem pracownicy telewizji, radia, serwisów internetowych oraz producenci filmowi powołali do życia Signis Polska, krajowy oddział Światowego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej. Trwają prace nad jego zarejestrowaniem.
Podczas spotkania w warszawskim Kolegium Księży Jezuitów przedyskutowano statut i powołano pięcioosobowy komitet założycielski. Jego zadaniem jest teraz przygotowanie walnego zgromadzenia, które odbędzie się prawdopodobnie 1 marca 2003 roku. Do tego czasu poprawiony projekt statutu zostanie przejrzany przez prawników i przedstawiony Konferencji Episkopatu Polski. Do czasu wyboru prezesa stowarzyszenia pracami nad stworzeniem organizacji kieruje ks. Krzysztof Ołdakowski SJ, szef redakcji katolickiej TVP.
Spotkaniu założycielskiemu przewodniczył bp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący komisji Episkopatu Polski ds. środków społecznego przekazu. – Nie jesteśmy w życiu publicznym dostatecznie reprezentowani – ubolewał biskup dodając, że Signis Polska może się stać jednym z najaktywniejszych oddziałów tej międzynarodowej organizacji.
W kilkugodzinnej dyskusji nad statutem stowarzyszenia wzięli udział m.in. przedstawiciele redakcji katolickich radia i telewizji, twórcy największych internetowych serwisów religijnych, reżyserzy i producenci filmowi oraz naukowcy zajmujący się badaniem mediów. Postanowili, że w ramach stowarzyszenia powstaną sekcje, odpowiadające każdej z branż. Zgodnie z uchwalonym statutem, każda z tych branż będzie miała swojego przedstawiciela w zarządzie, by zapewnić równowagę. Podobnie jak w przypadku międzynarodowego Signis, polski oddział – przynajmniej na razie – nie będzie zrzeszał dziennikarzy prasowych, którzy mają własną organizację.
Międzynarodowe „*Signis*” powstało w listopadzie 2001 roku z połączenia Międzynarodowego Stowarzyszenia Katolickiego Radia i Telewizji UNDA oraz Międzynarodowej Katolickiej Organizacji Filmu i Audiowizji OCIC.
„Signis” jest jedyną uznaną przez Stolicę Apostolską organizacją skupiającą katolickie podmioty aktywne w tej dziedzinie. Prezesem nowego stowarzyszenia „Signis” został wybrany ojciec Peter Malone – jezuita z Australii.
Do podstawowych celów „Signis” należą m.in:
. promowanie polityki w dziedzinie komunikacji społecznej, która respektowałaby wartości chrześcijańskie,
. rozwijanie dialogu z profesjonalistami w dziedzinie komunikacji w kwestiach porządku moralnego, duchowego i zawodowego,
. promowanie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego w działalności mass mediów.
Międzynarodowa Katolicka Organizacja Filmu i Audiowizji *OCIC* założona została w kwietniu 1928 roku w Hadze jako pierwsza na świecie organizacja do spraw mediów. W roku 1935 nastąpiło uznanie przez Stolice Apostolską tej organizacji jako oficjalnej organizacji Kościoła Katolickiego w dziedzinie filmu i audiowizji. OCIC zrzeszał w ostatnich latach 140 organizacji działających w 160 krajach świata wszystkich kontynentów. Prócz organizacji krajowych członkami OCIC były organizacje międzynarodowe oraz o charakterze lokalnym.
Polska była członkiem założycielem tej organizacji i aktywnym jej uczestnikiem. Szczególne zasługi w okresie II Wojny Światowej oraz w okresie po wojnie wniósł prof. Andrzej Ruszkowski (zmarły w tym roku), członek władz międzynarodowych OCIC, a następnie dyrektor Instytutu Komunikacji Społecznej w Ottawie (Kanada) odznaczony w roku 1998 na Kongresie OCIC-UNDA w Montrealu. Honorowy Członek Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego.
Ponowne przyjęcie Polski do OCIC po okresie przerwy związanej z utratą po wojnie suwerenności nastąpiło podczas Kongresu w Pradze w roku 1992, kiedy zakończone zostały dwuletnie starania o powrót do tej organizacji. Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego (powstałego w roku 1990 ), którego prezesem do dziś jest Zygmunt Gutowski.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Katolickiego Radia i Telewizji *UNDA* powstało w 1928 r. Skupiało ono światową sieć katolickich instytucji zaangażowanych w radiofonii i telewizji. Uznane zostało niebawem przez Stolicę Apostolską. Polskim przedstawicielem do UNDA w latach 70. i 80. był ks. Tadeusz Pronobis SJ, z Biura Prasowego Episkopatu. Po 1989 roku zastąpił go ks. Andrzej Koprowski, który został wówczas szefem redakcji katolickiej TVP. Ks. Koprowski został wybrany do specjalnej grupy roboczej UNDA/WACC, której zadaniem były kontakty z organami Unii Europejskiej w celu wspólnej refleksji nad podstawowymi zadaniami mediów europejskich. Dorobek wspomnianej grupy roboczej stał się jedną z podstaw stanowiska Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) na temat wyzwań stojących przed mediami audiowizualnymi zjednoczonej Europy. W 1999 r. ks. Koprowskiego zastąpił w UNDA ks. Krzyszfoł Ołdakowski. UNDA skupiała 133 organizacje krajowe i 22 międzynarodowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.