Pracownicy zbrojeniówki z całej Polski modlili się u Matki Bożej Miłosierdzia
01 października 2023 | 00:03 | rm | Skarżysko-Kamienna Ⓒ Ⓟ
Pracownicy Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego w Polsce pielgrzymowali 30 września do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. To jedyna wierna replika wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy z Przemyśla Stanisław Jamrozek. W pielgrzymce udział wzięło kilkadziesiąt delegacji z całego kraju. Corocznie pielgrzymka odbywa się w weekend najbliższy dnia wspomnienia św. Michał Archanioła, patrona pracowników przemysłu obronnego.
Przed liturgią odbyło się zawierzenie zakładów zbrojeniowych i lotniczych Matce Bożej Miłosierdzia. -Przedstawiciele tych zakładów dziękują za dobro, jakie działo się w minionym roku w ich życiu, w ich zakładach oraz zawierzają Tobie swoją przyszłość. Proszą o obronę przed nieszczęśliwymi wypadkami. Dopomóż im przezwyciężyć wszelkie problemy, których jest wiele, aby mądrze i sprawiedliwie rozwiązywali je w pracy i życiu osobistym. Pomóż żyć zgodnie z Ewangelią i budować bezpieczny dom dla rodzin i naszej ojczyzny – odczytał tekst zawierzenia bp Stanisław Jamrozek.
W homilii bp Stanisław Jamrozek mówił, że we współczesnym świecie dostrzegamy wiele zła, gdzie toczą się liczne konflikty zbrojne. Przypomniał, że w 2022 roku, na początku wojny w Ukrainie, przez Przemyśl przeszło 2 mln uchodźców. – Widoczne było przerażenie w oczach tych osób. Wojna zawsze jest złem, dlatego Kościół nigdy nie pochwała wojny. Ale kiedy wojna jest obroną, kiedy bronimy wartości, które są nam cenne, mówimy o wojnie usprawiedliwionej. Każdy ma prawo do obrony swojej ojczyzny. Wojna jest usprawiedliwiona, kiedy broni się wartości, którymi danymi naród się kieruje, wówczas każdy z nas ma prawo bronić kraju, podejmując walkę z wrogiem – mówił biskup pomocniczy z Przemyśla.
W dalszej części homilii powiedział, że nieuzasadnione jest mówienie, że o pokój trzeba walczyć. Mówił, że prawdziwym pokojem jest Chrystus, że tylko On może nam go ofiarować, dlatego powinniśmy cały czas modlić się o pokój. – Dla chrześcijan bronią powinien być różaniec. Walczmy przez modlitwę, to piękna wskazówka, kiedy z wiarą zanosimy nasze wołania do Boga, kiedy będziemy mogli prosić pokój i błogosławieństwo Boże, które spływa na tych, którzy ten pokój wprowadzają. Prośmy również Matkę Bożą Miłosierdzia, by otaczała nas płaszczem swojej opieki. Życzę, abyście byli ludźmi pełni ufności – zakończył
bp Stanisław Jamrozek.
Ks. Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiego sanktuarium maryjnego na koniec podziękował Stanisławowi Głowackiemu, wieloletniemu przewodniczącemu sekcji krajowej przemysłu zbrojeniowego NSZZ Solidarność za dotychczasową organizację pielgrzymki zbrojeniówki do skarżyskiej Ostrej Bramy. – To wasz zawiązek od początku powstania dawał świadectwo wiary. Dlatego dzisiaj wracam do historii naszej pielgrzymki. To 28 lat temu wspólnie ze Stanisławem Głowackim zdecydowaliśmy o organizacji tego spotkania u stóp Matki Bożej Miłosierdzia – mówił ks. Jerzy Karbownik.
Pielgrzymka odbywa się tradycyjnie, na przełomie września i października, w weekend najbliższy dnia wspomnienia św. Michał Archanioła. To jest patron pracowników przemysłu obronnego. Dekret w tej sprawie wydał w 2008 roku bp Tadeusz Płoski, a ogłoszenie tego dokumentu odbyło się w skarżyskiej Ostrej Bramie.
W tym roku była to 28. pielgrzymka przemysłu obronnego. W okresie międzywojennym Skarżysko-Kamienna była jednym z ośrodków Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), którego celem była m.in. rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego.
Zespół sanktuaryjny w Skarżysku-Kamiennej jest jedyną w Polsce wierną kopią Ostrej Bramy w Wilnie. W 2005 roku obraz Matki Bożej Miłosierdzia został koronowany papieskimi koronami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.