Pragniemy, aby Europa stała się „domem ludów”
23 czerwca 2017 | 13:55 | Warszawa / BPKEP / wer Ⓒ Ⓟ
Kierując się umiłowaniem naszego kontynentu, jego historii wiary, kultury, ludów i narodów, świadomi że Europa, podobnie jak inne lądy, ma do ofiarowania na drodze ludzkości swój specyficzny wkład, pragniemy, aby stała się ona „domem ludów” w globalnym świecie – napisali członkowie Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w liście do biskupów.
Autorzy listu podkreślają, że powołaniem CCEE jest „być w sposób specyficzny w historii Europy zaczynem odkrycia na nowo na naszym kontynencie chrześcijańskich korzeni, będących podstawą i gwarancją godności człowieka stanowiącego centrum kultury i cywilizacji”.
Przewodniczącym Prezydium CCEE jest abp. Genui kard. Angelo Bagnasco, a jego zastępcami są: metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i abp Westminster, przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii kard. Vincent Nichols.
Prezydium informuje, że 18 maja przedstawiło papieżowi Franciszkowi informację o Kościele w Europie i misji CCEE. „Waga tego spotkania i chwila, której doświadczamy, skłoniły nas, by – dzięki pośrednictwu Konferencji Episkopatów – skierować do biskupów naszego kontynentu słowo potwierdzenia, iż CCEE pozostaje w ich służbie” – czytamy w liście.
Czytaj także: Dokąd zmierza Europa? Prezydium CCEE u papieża
Jego autorzy przypominają, że CCEE, powołana 25 marca 1971 r., ma wśród swoich członków przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy a także biskupów, którzy nie należą do żadnej z nich. Obecnie CCEE liczy 39 członków. Są to Przewodniczący 32 Konferencji Episkopatów, Przewodniczący Synodu Kościoła grecko-katolickiego Ukrainy oraz 6 biskupów nie będących członkami konferencji biskupich: Arcybiskupa Wielkiego Księstwa Luksemburga, Arcybiskupa Księstwa Monako, Arcybiskupa Cypru obrządku maronickiego, Eparchę mukaczewskiego, Biskupa Kiszyniowa w Republice Mołdawii, oraz Administratora Apostolskiego w Estonii.
W liście pokreślono także, że CCEE z uwagą śledzi proces sekularyzacji, który „naznaczył Europę, gdzie życie jakby Boga nie było stanowi przesłankę nowego materializmu praktycznego”. „Przewodniczący konferencji biskupich zwrócili się także do CCEE o skierowanie szczególnej uwagi na świat młodych i na kwestie społeczne, dotykające dziś Kościół w Europie” – czytamy.
„Być, w sposób ewangeliczny „sumieniem krytycznym” oznacza świadczyć dwojaką posługę: „przebudzenia” tj. przebudzenia sumień, indywidualnych i kolektywnych w odniesieniu do radykalnych pytań o sens i „proponowania” wskazując na Jezusa Chrystusa, centrum wszechświata i Zbawiciela. Pragniemy dopomóc człowiekowi w Europie odnaleźć samego siebie, odnaleźć własne oblicze, obraz Boga i relację, pomni iż „Stworzenie bowiem bez Stworzyciela zanika” – głosi list. Prezydium CCEE podkreśla, że chce, by „pokorna praca łączenia w sieć konferencji episkopatów, biskupów i ich współpracowników stała się służbą przydatną i miłą sercu Boga”.
Autorzy listu zachęcają do odwiedzenia portalu informacyjnego www.eurocathinfo.eu, gdzie prezentowana jest działalność oraz zamieszczane są informacje instytucjonalne poszczególnych konferencji episkopatów europejskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.