Drukuj Powrót do artykułu

Pratulin: kard Nycz poświecił Dom Pielgrzyma

23 stycznia 2019 | 20:31 | moka | Pratulin Ⓒ Ⓟ

W pratulińskim sanktuarium odbyły się uroczystości wspomnienia Błogosławionych Męczenników Podlaskich i poświęcenie domu Pielgrzyma Diecezji Siedleckiej. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz biskup siedlecki Kazimierz Gurda i biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w pratulińskim sanktuarium. W homilii metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że przed współczesnym Kościołem stoi wiele wyzwań. Wymienił wśród nich konieczność pogłębiania naszej wiary. Hierarcha nawiązał również do przeżywanego tego dnia wspomnienia błogosławionych Męczenników Podlaskich i trwającego tygodnia modlitw o jedność chrześcijan. Przypomniał, że Wincenty Lewoniuk i jego towarzysze w tych trudnych czasach oddali życie za jedność Kościoła. Podkreślił, że postawa Męczenników Podlaskich może być także w dzisiejszych czasach wzorem dla współczesnych wierzących. Wskazał na potrzebę jedności, która buduje stabilność wiary i zachęcił do włączania się w różne wspólnoty parafialne i pozaparafialne. Wyraził także nadzieję, że wybudowany w Pratulinie Dom Pielgrzyma, który został dzisiaj poświęcony, będzie miejscem budowania wspólnoty.

Gospodarz parafii, kustosz sanktuarium ks. kanonik Jacek Guz. Podkreślił radość z popularności jaką cieszą się błogosławieni Męczennicy Podlascy i możliwości rozszerzania ich kultu dzięki domowi pielgrzyma. W sanktuarium bowiem regularnie odbywają się spotkania modlitewne o wymiarze diecezjalnym gromadzące licznych wiernych, nie tylko z diecezji siedleckiej, ale również pielgrzymów z innych stron Polski i z zagranicy.

Pierwsze działania w celu opracowania projektu budowlanego przyszłego Domu Pielgrzyma podjęło za zgodą biskupa siedleckiego Stowarzyszenie Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium”. Środki na budowę pozyskano m in. dzięki wsparciu Fundacji Jana i Dory Fedoruk oraz z ofiar diecezjan. Wkład finansowy w wyposażenie obiektu wniosła również Fundacja Diecezjalne Centrum Pielgrzymkowo-Duszpasterskie „ARKA”.

Poświecenia placu budowy dokonał bp Gurda 6 czerwca 2016 r., a 23 stycznia 2018 r. uroczyście wmurował kamień węgielny. Oficjalnie Dom Dom Rekolekcyjny dla pielgrzymów będzie udostępniony po świętach Wielkanocnych. Dyrektorem Domu został ks. Dariusz Radywaniuk.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.