Pratulin: V Pielgrzymka Kobiet z diecezji siedleckiej
31 maja 2020 | 18:34 | moka, tk | Siedlce Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Bohaterki codzienności” w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników w Pratulinie odbyła się dziś V Pielgrzymka Kobiet z diecezji siedleckiej. – W tym miejscu spotykają się na modlitwie całe Rodziny. Przyjeżdżają oddzielnie kobiety i mężczyźni aby uczestniczyć w dorocznych pielgrzymkach – powiedział rozpoczynając spotkanie ks. kan. Jacek Sereda, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin.
Ks. Sereda zaznaczył, że tegoroczne spotkanie jest też przygotowaniem do uroczystości beatyfikacyjnej Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zacytował też słowa Prymasa Tysiąclecia skierowane do kobiet: „Zawsze współczuję, gdy widzę jak kobiety spiesząc do biur i fabryk popychają przed sobą nerwowo wózek albo niosą dziecko wyrwane z najlepszego snu do żłobka lub przedszkola. Jest w tym zrzucenie na barki kobiety obowiązków podwójnych, pracy wychowawczej i zarobkowej, a jednak sobie radzicie. Pomagacie wszystkim. Kto więc wam pomoże? Pomoże wam Matka Chrystusowa, naśladujcie Ją”.
Szerzej na temat fenomenu kobiety w nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówiła dr Ewa Czaczkowska, historyk, dziennikarka, pisarka.
W swoim wystąpieniu zawarła informacje dotyczące znajomości świata kobiet przez Prymasa, co mówił o kobietach i do kobiet, o kwestiach rodziny i macierzyństwa a także o awansie społecznym kobiet i roli kobiet w kościele.
Biografka Prymasa zwracała uwagę, że Stefan Wyszyński znał świat kobiet i był nimi otoczony od najmłodszych lat, przede wszystkim w swoim domu rodzinnym. Wychowywał się bowiem w otoczeniu sióstr. Poznawał kobiety z różnych środowisk na różnych etapach życia, m.in. kobiety robotnice i kobiety wykształcone.
„W Sekretariacie Prymasa Polski pracowały kobiety, włączał je także do różnych gremiów w Konferencji Episkopatu Polski, kto wie, czy nie było ich wówczas więcej niż dzisiaj” – kontynuowała prelegentka. Wskazywała też, że w nauczaniu kard. Wyszyńskiego widoczne jest podkreślanie równości kobiet i mężczyzn, ich godności, ale i różnic.
Centralnym punktem Pielgrzymki Kobiet była Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Podkreślił on, że Sanktuarium Błogosławionych Męczenników stanowi w Diecezji siedleckiej miejsce szczególne. To tutaj Unici Podlascy okazali niezwykłe męstwo wyznawanej wiary i wierności Kościołowi. Dali tego wyraz nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, które z wielką miłością i odwagą współuczestniczyły w ich ofierze.
„Takich kobiet potrzebujemy również w dzisiejszych czasach” – podkreślił ordynariusz siedlecki i z zaapelował do zebranych w pratulińskim sanktuarium, aby ten depozyt wiary przekazywać kolejnym pokoleniom.
Co roku wydarzenie gromadzi około 2-3 tysięcy kobiet. Panie przyjeżdżają indywidualnie, w grupach zorganizowanych, na motocyklach czy w pielgrzymkach rowerowych. W tym roku, ze względu na pewnie ograniczenia związane z pandemią uczestniczek było nieco mniej.
Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina zakończyła Agapa w Domu Pielgrzyma.
Sanktuarium Błogosławionych Męczenników w Pratulinie poświęcone jest 13 unitom, którzy broniąc miejscowej świątyni przed przejęciem przez prawosławnych, 24 stycznia 1874 r. ponieśli śmierć męczeńską. Byli to mężczyźni w wieku od 19 do 50 lat.
Unici widząc, że wojsko rosyjskie ma rozkaz zabijania stawiających opór, odłożyli przyniesione narzędzia obrony, uklękli na cmentarzu znajdującym się przy ich cerkwi i śpiewając przygotowywali się do śmierci za wiarę. Jan Paweł II beatyfikował męczenników podlaskich w roku jubileuszu 400-lecia Unii Brzeskiej – 6 października 1996 r.Kościół parafialny w Pratulinie, do którego przeniesiono po ekshumacji w 1990 r. doczesne szczątki męczenników oraz miejsce, gdzie ich zamordowano, są nawiedzane przez pielgrzymów z całej Polski i z zagranicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.