Pratulin: wspomnienie błogosławionych męczenników podlaskich
24 stycznia 2022 | 00:32 | ks. mw | Pratulin Ⓒ Ⓟ
Trzeba, abyśmy i my, podobnie jak to było 148 lat temu, stanęli dzisiaj w obronie naszej religijnej tożsamości. Unici wiedzieli, kim są. Wiedzieli, że są ludźmi wiary, że są katolikami. I nie pozwolili, aby ktoś ich tych wartości pozbawił – mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie.
W niedzielę 23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, którzy dokładnie 24 stycznia 1874 r. oddali swe życie w obronie Kościoła, jedności z Ojcem Świętym i swej religijnej tożsamości.
W homilii biskup siedlecki wskazał, że tożsamość religijna bł. Męczenników Podlaskich wyrażała się w głębokiej wierze w Jezusa Chrystusa, obronie przed narzuceniem prawosławia, dążeniu do zachowania jedności z papieżem i pozostaniu w jedności z Kościołem rzymskim. – Znakiem zachowania tej tożsamości było stanięcie w obronie swej świątyni i nie pozwolenie, aby go przekazano księżom prawosławnym – wskazał bp Gurda.
Dalej biskup pytał o tożsamość religijną i o to, w czym ma się ona wyrażać. Wyrazem naszej wiary będzie złączenie życia z Panem Jezusem, który tak jak w rozważanej Ewangelii, objawia się jako oczekiwany Mesjasz. – Jezus przyszedł jako obiecany Zbawiciel; przyszedł, aby wypełnić pragnienie człowieka i to pragnienie zapisane w najgłębszych pokładach jego serca: miłości i zbawienia – akcentował biskup.
– Trzeba stanąć w obronie Jezusa, aby nie został zabrany z naszych serc, naszego życia społecznego i rodzinnego – mówił bp Kazimierz Gurda. W naszej religijności ważne jest, abyśmy dzisiaj uczyli się kochać Kościół oraz troszczyli się o wspólnotę Kościoła. Wpatrując się w przykład bł. Męczenników Podlaskich, musimy z troską stanąć przy Kościele, bo tam jest obecny nasz Zbawiciel.
W homilii bp Gurda przypomniał, że wszyscy tworzymy Chrystusowy Kościół. To w nim Duch Święty rozdziela dary, dzięki którym stajemy się Chrystusową wspólnotą. Potrzeba odnaleźć swe miejsce w Kościele. – To wszystko jest po to, aby Kościół – Mistyczne Ciało Chrystusa wzrastał w wierze, nadziei i miłości. Bardzo tego pragniemy dla naszej diecezji i naszych parafii. Niech nasi błogosławieni męczennicy nam tę łaskę wypraszają – zakończył bp Kazimierz Gurda.
W Mszy św. brali udział także przedstawiciele 46 wspólnot Bractwa Strażnicy Kościoła, które działa w diecezji siedleckiej. Przedstawiciele wspólnoty z parafii św. Michała Archanioła w Białej Podl. złożyli deklaracje rozpoczęcia formacji i chęci wstąpienia do bractwa.
Na zakończenie Eucharystii przekazano relikwie bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy do Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej. Przygotowania do uroczystości poprzedziła dziewięciodniowa Nowenna do bł. Męczenników Podlaskich.
24 stycznia 1874 r. oddział kozacki zaatakował obrońców świątyni w Pratulinie. W obronie wiary, śmierć męczeńską ponieśli: Wincenty Lewoniuk, Daniel Karmasz, Łukasz Bojko, Bartłomiej Osypiuk, Onufry Wasyluk, Filip Geryluk, Konstanty Bojko, Anicet Hryciuk, Ignacy Frańczuk, Jan Andrzejuk, Konstanty Łukaszuk, Maksym Hawryluk, Michał Wawryszuk. Męczennicy Podlascy zostali beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II, 6 października 1996 r. w 400. rocznicę ogłoszenia Unii Brzeskiej, która dała początek Kościołowi unickiemu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.