Na KUL wystawa o założycielu uczelni
26 maja 2022 | 23:00 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
„Prawda w Miłości. Dzieło ks. Idziego Radziszewskiego” – to tytuł wystawy poświęconej sylwetce założyciela i pierwszego rektora KUL oraz początkom funkcjonowania uniwersytetu. Ekspozycja została przygotowana w roku 100. rocznicy śmierci ks. Idziego Radziszewskiego, a jednocześnie w 100-lecie istnienia Towarzystwa Przyjaciół KUL, które powstało jako instytucja troszcząca się o podstawy materialne i propagująca myśl katolicką w społeczeństwie odrodzonej Ojczyzny.
Zaprezentowana na ekspozycji przedwojenna historia pierwszej lubelskiej uczelni wskazuje na wielkie znaczenie idei ks. Radziszewskiego dla rozwoju polskiej nauki. Pierwsza katolicka wszechnica stała się bowiem jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w przedwojennej Polsce, zyskując uznanie również za granicą. Sukces uczelni to zasługa wielu oddanych osób, które swoją cierpliwością i niezłomnością zdołały w trudnych czasach odradzającej się Polski powołać do życia nowoczesny uniwersytet. Prawda w Miłości (Veritas in caritate), jedno z wezwań patronalnych lubelskiej Alma Mater, wyraża ideę uniwersytetu, konsekwentnie realizowaną przez pierwszego rektora i jego następców.
Wystawa będzie składać się z dwóch części. W siedzibie Muzeum KUL – poprzez oryginalne fotografie, dokumenty i pamiątki – ukazana zostanie sylwetka ks. Radziszewskiego oraz początki uczelni, wraz utworzonym w 1922 r. Towarzystwem Uniwersytetu Lubelskiego (od 1934 r. przyjmuje nazwę Towarzystwo Przyjaciół KUL). Powojenna historia TP KUL swoje rozwinięcie otrzyma w drugiej części ekspozycji pn. „KUL i Przyjaciele” zlokalizowanej na 1 p. holu Gmachu Głównego KUL.
Projekt powołania stowarzyszenia wysunął założyciel lubelskiej uczelni ks. Idzi Radziszewski jeszcze w 1918 r., jednak do utworzenia Towarzystwa doszło dzięki staraniom jego następcy, o. Jacka Woronieckiego, cztery lata później. Ówczesny rektor postanowił zebrać wszystkich tych, którym na sercu leżało dobro bardzo młodej, ale niezwykle potrzebnej katolickiej wszechnicy.
Dzięki temu Towarzystwo Przyjaciół KUL stało się pełnoprawnym stowarzyszeniem i zaczęło pełnić funkcję mecenasa uniwersytetu. Od stu lat troszczy się nie tylko o materialne wsparcie KUL, ale także o szerzenie idei Katolickiego Uniwersytetu. Szczególną troską otacza studentów – dla nich działają programy stypendialne, ponadto mogą brać udział w szkoleniach, pielgrzymkach i innych przedsięwzięciach. TP KUL współpracuje również z Absolwentami KUL, wspiera organizację wydarzeń kulturalnych i naukowych na Uniwersytecie.
Wystawa pod patronatem honorowym JE Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego
Kuratorzy wystawy: dr hab. Irena Wodzianowska (Ośrodek Badań nad Dziejami KUL), ks. dr Filip Krauze (Towarzystwo Przyjaciół KUL).
Wernisaż wystawy odbędzie się 3 czerwca godz. 17.00 w Muzeum KUL. Można ją będzie oglądać do 7 października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.