Prawie jedna czwarta pracowników Watykanu to kobiety
08 marca 2020 | 14:29 | ts / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
W Watykanie pracuje coraz więcej kobiet: w 2019 r. stanowiły one ponad jedną piątą całego personelu. O wynikach przeprowadzonej ankiety poinformował portal Vatican News z okazji obchodzonego 8 marca Światowego Dnia Kobiet.
Według tej informacji, w 2010 r., za pontyfikatu Benedykta XVI, w Watykanie pracowało dla papieża 4053 osób, wśród nich 697 (17 proc.) kobiet. W 2019 r. liczba pracowników wzrosła do 4618, wśród których było 1016 kobiet (22 proc.).
W sposób widoczny wzrosła liczba kobiet pracujących w Kurii Rzymskiej, która pomaga papieżowi w administrowaniu w Kościele powszechnym. Na przestrzeni 2010-2019 ich udział wzrósł o 24 procent.
Tradycyjnie już statystyki watykańskie, takie jak dotyczące finansów i personelu, liczą osobno Państwo Watykańskie i Stolicę Apostolską.
W Państwie Watykańskim wzrost liczby pracujących tam kobiet był mniejszy. Z uznaniem spotkało się np. mianowanie w 2016 r. Barbary Jatta na dyrektora Muzeów Watykańskich, jednego z pięciu najczęściej odwiedzanych muzeów świata.
Poza tym udział kobiet w watykańskich kręgach kierowniczych jest stosunkowo niewielki. Wprawdzie Franciszek dwukrotnie zwiększył udział kobiet zatrudnionych w Kurii, ale choć teraz cztery kobiety (wcześniej dwie) pełnią funkcję podsekretarzy w instytucjach watykańskich, jest to nadal stosunkowo niewiele. Z reguły nie są to funkcje w ścisłym kierownictwie.
Aktualnie w kierownictwie Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia są dwie kobiety: Gabriella Gambino, podsekretarz sekcji ds. życia i dr Linda Ghisoni, podsekretarz sekcji ds. świeckich. Od stycznia tego roku podsekretarzem Sekcji ds. Stosunków z Państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej jest Włoszka Francesca Di Giovanni. Już od 2004 r. podsekretarzami w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego są kobiety, obecnie s. Carmen Ros Nortes.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.