Prawie 400 widzów obejrzało spektakl pt. „Dawid Rubinowicz”
29 stycznia 2012 | 19:53 | apis Ⓒ Ⓟ
Prawie 400 widzów obejrzało ze wzruszeniem spektakl pt. „Dawid Rubinowicz” wyreżyserowany przez Dorotę Anyż. Zagrany został trzykrotnie w dniach 27 i 28 stycznia przez aktorów Fundacji Studio Teatralno-Muzyczne podczas II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich Tikkun-Naprawa.
Aktorzy Fundacji Studia TM zagrali z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, spektakl, który opowiada historię żydowskiego chłopca w bodzentyńskim getcie.
– Zdecydowaliśmy się wystawić nasz spektakl w hołdzie dla setek tysięcy dzieci zamordowanych w czasie Holokaustu. Pragnęliśmy, aby był pretekstem do zadumy i ich pamięci – powiedziała KAI Dorota Anyż, szefowa Fundacji Studio TM.
Publiczność tworzyli uczniowie gimnazjów, liceów, studenci oraz zaproszeni goście. Wszyscy bardzo przeżyli spektakl i po jego zakończeniu długo siedzieli na widowni w głębokiej zadumie.
W opinii widzów sztuka teatralna „Dawid Rubinowicz” była profesjonalnie wyreżyserowana i zgrana przez aktorów amatorów. Po spektaklu widzowie ocierali łzy i gratulowali odtwórcom ról i twórcom spektaklu – Dorocie i Arturowi Anyżom.
– Bardzo się wzruszyłem spektaklem. Mówi prawdę i za to dziękuję reżyserom i młodym aktorom. Jestem z pokolenia wojennego, miałem kolegę Żyda i wiem, co on przeżywał. Wszystko nagle stanęło mi przed oczyma, ulica, przy której mieszkałem, domy sąsiadów żydowskich i ten kolega. Serce mi się ścisnęło. Ten spektakl powinien zobaczyć każdy, bo to wspaniała lekcja historii. Powinien być grany na całym świecie, a szczególnie w Izraelu – ocenił jeden z kieleckich aktorów.
Licealistka Kinga, która oglądała spektakl wraz ze swym chłopakiem Olkiem nie kryla łez wzruszenia. – Niesamowita sceneria, wielka nieogrzewana hala, na dworze mróz -10 st. C, a na scenie historia pisana przez 14-letniego żydowskiego chłopca. Wstrząsające!. Teraz zrozumiałam, na czym polega niemiecka precyzja i zaplanowana eksterminacja narodu żydowskiego. Spektakl powinni obejrzeć wszyscy gimnazjaliści i licealiści, bo jest to wspaniała lekcja historii, tolerancji i szacunku do życia – dzieliła się swymi wrażeniami dziewczyna.
Spektakl pt: „Dawid Rubinowicz” przygotowany został na podstawie "Pamiętników Dawida Rubinowicza" w 2008 roku wspólnie z Fundacją Studio TM i Stowarzyszeniem na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica” z Dąbrowy Dolnej koło Bodzentyna. Jego premiera odbyła się podczas I Dni Dawida Rubinowicza organizowanych w Bodzentynie we wrześniu 2008 roku.
W maju 2009 r. zagrany został na II European Festival Of Arts w Loches we Francji. Publiczność nagrodziła wówczas artystów owacjami na stojąco.
Dawid Rubinowicz urodził się 27 lipca 1927 roku a został zamordowany według wszelkiego prawdopodobieństwa w Treblince pod koniec września 1942 roku. Żydowski chłopiec, który ostatnie miesiące swojego życia spędził w Bodzentynie, pozostawił w swoich pamiętnikach przejmujące świadectwo eksterminacji Żydów w czasie wojny.
Początki kieleckiej Fundacji Studio TM, która ma duże zasługi w kształtowaniu kultury teatralnej w regionie świętokrzyskim, sięgają lat 80.
Organizatorem II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich Tikkun-Naprawa jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, współorganizatorem Urząd Miasta Kielce. Patronat medialny objęła Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.