Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szczegóły na stronie www.kai.plX
Drukuj Powrót do artykułu

Prawosławne Bractwo Przemienienia Pańskiego wzywa Rosjan do pokuty i przemiany

25.09.2017 , Moskwa / (KAI/pokayanie1917.ru) / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. Ilia Schelkanov / Unsplash

W 100 rocznicę Rosyjskiej Katastrofy, historia daje nam niepowtarzalną, być może ostatnią szansę, na uświadomienie sobie zła, które zhańbiło naszą ziemię w wieku XX i zaproponowanie odbycia pokuty za wielomilionowe ofiary, bratobójczy konflikt, kult przemocy, panowanie strachu i inne grzechy i zbrodnie dokonane przez nasz naród – czytamy w orędziu prawosławnego Bractwa Przemienienia Pańskiego, z okazji rocznicy 100-lecia rewolucji październikowej. Podjęło ono niezwykłą jak na rosyjskie warunki, inicjatywę: Akcję Pokuty Narodowej 1917 – 2017 pod hasłem „Żywiący nadzieję”.

Orędzie Grupy Inicjatywnej

Akcja pokuty narodowej 1917- 2017 

Żywiący nadzieję

Orędzie Grupy Inicjatywnej

Uważamy, że w bieżącym 2017 roku, w 100 rocznicę Rosyjskiej Katastrofy, historia daje nam niepowtarzalną, być może ostatnią szansę, na uświadomienie sobie zła, które zhańbiło naszą ziemię w wieku XX i zaproponowanie odbycia pokuty za wielomilionowe ofiary, bratobójczy konflikt, kult przemocy, panowanie strachu i inne grzechy i zbrodnie dokonane przez nasz naród.

Pokuta jest życiowo ważna dla nas, gdyż korzenie większości naszych dzisiejszych nieszczęść mają swoje źródła w tym, co działo się z nami w ciągu całego minionego stulecia. Nie liczymy na to, aby w obecnej sytuacji, pokuta mogła od razu stać się zjawiskiem ogólnonarodowym, mamy jednak nadzieję, że na nasz apel odpowiedzą ludzie mający żywe sumienie, którzy zachowali miłość do swojej Ojczyzny i czują się odpowiedzialni za nią.

Zwracamy się do osób w każdym wieku, należącym do różnych narodowości, wyznań, tradycji, kultur i poglądów politycznych z apelem, aby wreszcie nazwali zło złem, ale nie osądzali przy tym konkretnych ludzi wplątanych w tragedię wieku XX.

Uważamy, że dzięki jedność naszego losu narodowego i historycznego, wszyscy ludzie nie obojętni i odpowiedzialni mogą się podjąć się pokuty. Jesteśmy pewni, że tylko pokuta szczera, serdeczna, zgodna z sumieniem, pokuta za siebie i za tych z kim wiążą nas węzły wspólnego losu historycznego, może stać się podstawą dla prawdziwego pojednania narodu naszego kraju z samym sobą i własną historią.

Rozumiemy, że pokuta przyjmowana nie wyłącznie jako sakrament kościelny, ani jako akcja kultowa, ani społeczna albo ideologiczna, ale w pierwszej kolejności jako nasz własny powrót na Drogę Życia. Jest on szczególnie potrzebny, wszystkim bez wyjątku narodom, które jeszcze sto lat temu żyły na terytorium cesarstwa rosyjskiego.

Mamy nadzieję, że nazwanie zła po imieniu i podjęcie rzeczywistego trudu służącego naprawie doprowadzą do tego, że działania rozkładowe zostaną wreszcie przerwane, a ich następstwa da się przezwyciężyć.

Wierzymy, że tylko dzięki takiej pokucie, możemy zdobyć oczyszczenie i wyzwolenie, ocalenie i odrodzenie, a także mocną nadzieję na przyszłość, na nowe godne życie całego narodu naszej Ojczyzny, która tak bardzo wiele wycierpiała.

Apelujemy do Państwa, abyście osobiście, lub wspólnie z innymi przyłączyli się do Akcji Pokuty Narodowej w dowolnej formie możliwej dla Państwa. Proponujemy następujące sposoby:

1. Przemyślenie i jeśli to tylko możliwe publicznie przedstawienie (w internecie, smi, na spotkaniu publicznym), faktu dokonania w Rosji katastrofy narodowej, której przemilczanie albo półprawdy na jej temat do dziś zatruwają nasze życie.

2. Wznieść modlitwę pokutną za Rosję, naród rosyjski i wszystkie ludy ją zamieszkujące (teksty niektórych modlitw można znaleźć na stronie akcji: pokayanie1917.ru).

3. Dokonać różnych dzieł pokuty, świadczących o uznaniu tragicznych stron dziedzictwa sowieckiego i postsowieckiego, służących przywróceniu na naszą ziemię prawdy, piękna, dobra, godności ludzkiej, wiary, zaufania i kontaktów międzyludzkich.

4. Napisać i opublikować w swobodnej formie historię Państwa rodziny (albo bliskich, przyjaciół), po których w taki albo inny sposób dotknęło „czerwone koło” przeszłego wieku. Takim działaniem Państwo nie tylko uznacie przeszłość, ale i upamiętnicie pamięć tych, którzy stali się niewinnymi ofiarami.

5. Napisać i opublikować Państwa refleksje na temat istoty tego, co odbyło się z naszym krajem w wieku XX, o następstwach katastrofy narodowej. Jesteśmy gotowi umieścić materiały Państwa na stronach portalu akcji: pokayanie1917.ru.

Z inicjatywą Akcji Pokuty Narodowej występuje Bractwo Przemienienia Pańskiego (Преображенское братство) — wspólnota wiernych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, traktująca służbę na rzecz zachowania pamięci historycznej za jedno z podjętych przez siebie zadań, i która od długich lat odbudowuje pamięć, także i o tragicznych stronicach naszej historii XX wieku.

Projekty naszych akcji:

„Modlitwa Pamięci”: molitvapamyati.s-t-o-l.com/; projekt internetowy „Mapa Pamięci”: karta.psmb.ru/;
konferencja „Równina Rosyjska. Doświadczenie sprzeciwu”: ravnina.psmb.ru/; konferencja ” Krąg Przyjacielski, pierwiastki wspólnotowości i solidarności w Rosji”: psmb.ru/projects/conferences/konferenciyadruzheskiy-krug-kak-nachalo-sobornosti-i-solidarnosti-v-rossii.html

Akcja Narodowej Pokuty.

Orędzie podpisali:

Aleksej Arcybuszew. pisarz i malarz, były więzień GUŁAG-u, wnuk ministra sprawiedliwości Cesarstwa Rosyjskiego Aleksandra Aleksandrowicza Chwostowa.

Andrej Smirnow, reżyser filmowy, aktor, scenarzysta i dramaturg, artysta ludowy Rosji.

Witalij Szentalinski, pisarz.

Georgij Koczetkow, kapłan, rektor Prawosławno-Chrześcijańskiego Instytutu p.w. św.

Filareta (Drozdowa), opiekun duchowny Bractwa Przemienienia Pańskiego.

Daria Wilina, dramaturg, reżyster-dokumentalista, członek Związku Kinematografistów FR.

Dmitryj Aleszkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Charytatywnej „Potrzebna Pomoc”.

Dmitryj Gasak, Przewodniczący Bractwa Przeobrażeńskiego.

Ksenija Kriwoszeina (Paryż), malarka rosyjsko-francuska, publicystka, badaczka twórczości Matki Marii (Skorbcowej).

Nikita Kriwoszein (Paryż), pisarz, tłumacz, były więzień GUŁAGU-u, wnuk Aleksandra

Wasilewicza Kriwoszejna, głównego zarządzającemu sprawami organizacji rolnictwa i podziału ziemi (lata 1908-1915) i premiera Rządu Południa Rosji (1919-1920)

Nikołaj Swanidze, historyk i dziennikarz telewizyjny.

Nina Popowa, dyrektor Muzeum Anny Achmatowej w jej mieszkaniu na Nadbrzeżu Fontanki 34 w Petersburgu.

Oleg Szczerbakow, marszałek Rosyjskiego Zebrania Szlacheckiego.

Olga Sedakowa, poetka, filozof i filolog.

Julia Bałakszyna, docent w Prawosławno-Chrześcijańskim Instytucie p.w. św. Filareta (Drozdowa) i w Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Hercena w Petersburgu, przewodnicząca Prawosławnego Bractwa p. w. św. Piotra.

i inni.

Wersja do druku

Przeczytaj także

23 września 2017 11:15

Papież wznowił "piątki miłosierdzia"

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.