Prawosławni obchodzą Boże Narodzenie
06 stycznia 2002 | 07:42 | awo //mr Ⓒ Ⓟ
Zgodnie z kalendarzem juliańskim (tzw. starego stylu) większość prawosławnych rozpocznie obchody świąt Bożego Narodzenia. 6 stycznia to dla nich Wigilia.
Świętować będą mieszkańcy wschodnich regionów Polski, głównie Białostocczyzny, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.
Wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego przypada 6 stycznia, czyli 13 dni po wigilii katolickiej. U chrześcijan Wschodu wigilię poprzedza ścisły post, rozpoczynający się o północy. W wieczór ten prawosławni zasiądą w swoich domach przy świątecznie ubranej choince. Łamać się będą nie opłatkiem, lecz prosforą – wypiekanym przaśnym chlebem, poświęconym uprzednio w cerkwiach.
Na stole wigilijnym znajdzie się dwanaście potraw, w tym kutia, zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii.
Przed Wigilią w cerkwiach odprawiane będą nabożeństwa całonocne, tzw. wsienocznoje bdienije (całonocne czuwanie). Zwierzchnik Polskiego Autokefelicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa będzie sprawował nabożeństwo i liturgię w cerkwi św. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach. Rozpocznie się ona ok. godz. 2.00 w nocy i potrwa aż do rana.
W Warszawie natomiast prawosławni będą świętować już święto Trzech Króli, ponieważ w tym regionie Polski obchodzą oni święta według kalendarza gregoriańskiego, a więc tak jak katolicy.
W orędziu na Boże Narodzenie hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wezwali do przerwania „zamkniętego kręgu nienawiści”. – Na naszych oczach przelewa się krew i nikt nie liczy się z ludzkim życiem. Musimy wreszcie zrozumieć, że jeśli będziemy kierowali się zasadą „oko za oko, ząb za ząb”, to wkrótce cały świat „oślepnie” – czytamy w orędziu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.