Drukuj Powrót do artykułu

Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej z modlitwą na Jasnej Górze

11 maja 2018 | 15:56 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ

Wierzę, że Matka Boża, która była pierwszą wychowawczynią Jezusa, podpowie mi w tym miejscu, jak realizować zadania, które stoją przed Kongregacją ds. Edukacji Katolickiej – tak o swojej wizycie na Jasnej Górze mówił kard. Giuseppe Versaldi. Prefekt watykańskiej dykasterii zaznaczył, że zadaniem katolickich szkół i wyższych uczelni jest nie tylko rzetelne przekazywanie wiedzy, ale również formowanie „dobrych” chrześcijan.

Kard. Versaldi jest w Polsce po raz pierwszy. W najbliższą niedzielę weźmie udział w uroczystej procesji ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę w Krakowie, a następnie przewodniczyć będzie Mszy św. Podczas Eucharystii wierni podziękują za niedawną beatyfikację Hanny Chrzanowskiej i w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą modlili się w intencji Ojczyzny.

Wraz z kardynałem do jasnogórskiego sanktuarium przybył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który również będzie uczestniczyć w krakowskich uroczystościach.

– Dostałem zaproszenie na spotkanie z narodem umiłowanym i znanym z tego, że jest pobożny – powiedział kard. Versaldi. Podkreślił, że to dla niego honor i zaszczyt, „móc przewodniczyć uroczystościom ku czci św. Stanisława, patrona narodu polskiego”.

Kardynał wyraził także radość z obecności na Jasnej Górze. – Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem tutaj przybyć. Słysząc wiele o tym sanktuarium maryjnym, które jest dla Polaków najważniejszym sanktuarium narodowym, słysząc wcześniej o wierze ludu polskiego, chciałem tutaj przybyć – wyznał gość z Watykanu.

Dodał, że jako prefekt kongregacji, przybył do Maryi również po inspiracje. – Matka Boża, Czarna Madonna, jest w pewnym sensie wychowawczynią kongregacji i edukacji. Zajmuję się szkołami katolickimi, uniwersytetami, szkolnictwem wyższym i tutaj szukam wzoru dla prowadzenia tych instytucji w świecie. To, co słyszałem o wierze narodu polskiego, to się potwierdza, tu na Jasnej Górze – podkreślił hierarcha.

Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej odpowiada za szkoły wyższe. W jej kompetencje wchodzą zarówno uczelnie kościelne jak i wydziały teologii katolickiej uczelni świeckich. Troszczy się więc o rozwój studiów kościelnych, zatwierdza i eryguje uniwersytety katolickie i wydziały teologiczne, czuwa nad poprawnością wykładu nauki katolickiej w tych uczelniach.

Kard. Versaldi zauważył, że zadaniem kongregacji, której przewodniczy jest przypominanie, że szkoły katolickie mają formować w wartościach humanistycznych, ale przede wszystkim mają kształtować „dobrych” chrześcijan. – Wśród zagrożeń, które są w obecnym świecie, kiedy brakuje dialogu między wiarą i rozumem, w świecie, w którym są przemoc i atakowane są wartości chrześcijańskie, najważniejszym zadaniem jest promowanie i wspieranie instytucji podlegających Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i utrzymanie ich tożsamości chrześcijańskiej – powiedział purpurat.

Kard. Giuseppe Versaldi w południe odprawił Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej to jedna z dziewięciu kongregacji Kurii Rzymskiej powołana do istnienia przez Sykstusa V w 1588 r. Podlegał jej wówczas rzymski uniwersytet Sapienza oraz najważniejsze uniwersytety tego czasu z wyjątkiem Bolonii, Paryża i Salamanki. Leon XIII utworzył w 1824 r. Kongregację ds. Studiów, której podlegały instytucje edukacyjne w Państwie Kościelnym. W 1870 r. podporządkowano jej uniwersytety katolickie. Benedykt XV utworzył w 1915 r. sekcję ds. seminariów duchownych. Benedykt XVI w 2013 r. postanowił przenieść kompetencje dotyczące formacji alumnów seminariów duchownych z Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej do Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.