Drukuj Powrót do artykułu

Premier Morawiecki na forum CCEE: Nie ma prawdziwej wolności bez solidarności i solidarności bez wolności

13.09.2018 , mp, Poznań Ⓒ ℗

Nie ma prawdziwej wolności bez solidarności i solidarności bez wolności – przypomniał premier rządu RP Mateusz Morawiecki podczas inauguracji sesji plenarnej Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu. Odbywa się ona pod hasłem: “Duch solidarności w Europie”.

Premier Morawiecki przypomniał, że obrady odbywają się w Poznaniu, kolebce polskiego państwa ich celem jest odnowa Europy na gruncie doświadczenia solidarności. Przypomniał, że Kościół zawsze budował tożsamość Polski, a idea solidaryzmu społecznego jest “dzieckiem Kościoła”. “Między liberalizmem a socjalizmem jest solidaryzm budowany na społecznej nauce Kościoła” – zaznaczył i dodał, że Kościół zawsze wskazuje na ideały solidarności i miłosierdzia.

“Solidarność leży w sercu wielkiej polskiej tradycji” – powiedział premier Morawiecki i przypomniał o ruchu Solidarności i strajkach w 1980 r. wspieranych przez Kościół. Podkreślił, że Polska przeciwstawiała się dwóm wielkim totalitaryzmom XX w.: niemieckiemu nazizmowi i komunizmowi, kierując się ideą solidarności. Wniosła tym samym wielki wkład w integrację Europy. Wezwał do budowania gospodarki opartej na wartościach.

“Polskość, europejskość i chrześcijaństwo są niezbywalnymi filarami polskiej państwowości” – zaznaczył.

Szef polskiego rządu przypomniał o korzeniach solidaryzmu społecznego zakorzenionego w tradycji chrześcijańskiej oraz to, że dobrobyt państw Zachodu przez lata budowała chrześcijańska demokracja.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.