Premier złożył kwiaty przed tablicą Pamięci Żołnierzy Okręgu Armii Krajowej Warszawa-Miasto
19 kwietnia 2023 | 15:42 | ar | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Żydzi stanowili część społeczeństwa, część całego społeczeństwa polskiego, w czasie drugiej wojny światowej. Dlatego w tamtej nierównej walce pomagali również nasi polscy żołnierze – podkreślił Mateusz Morawiecki. Z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim premier złożył kwiaty przed tablicą Pamięci Żołnierzy Okręgu Armii Krajowej Warszawa-Miasto.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił ważną rolę Polek i Polaków podczas powstania w getcie warszawskim. Przyznał, że dla niego symbolem tego wydarzenia były dwie powiewające flagi: polska i żydowska.
– Polscy żołnierze Armii Krajowej oddawali swoje życie. Im również należy się hołd. To walka w sprawie, która również dla nich była najważniejsza. Żydzi stanowili część społeczeństwa, część całego społeczeństwa polskiego w czasie drugiej wojny światowej. Dlatego w tamtej nierównej walce pomagali również nasi polscy żołnierze. Wcześniej pomagali przetrwać Żydom w getcie warszawskim, a później w czasie kiedy powstanie wybuchło, próbowali im pomóc – podkreślił.
Dodał, że tak zginęli Eugeniusz Morawski ps. Młódek oraz Józef Wilk ps. Orlik, podczas akcji wysadzenia muru getta przy ul. Bonifraterskiej w Warszawie, która miała na celu stworzenie drogi ucieczki.
– Niemcy mordowali Żydów w sposób absolutnie bestialski, barbarzyński i okrutny, to była prawdziwa otchłań piekła. Chciałbym złożyć hołd wszystkim, którzy przerwali milczenie świata. Prawda musi przebić się do świadomości współczesnego świata, prawda o tych dniach. Ta prawda to również prawda o bohaterstwie Armii Krajowej. To właśnie chłopcy i dziewczęta, kobiety i mężczyźni Armii Krajowej dali świadectwo najwyższej próby bohaterstwa i walki o wolność, prawdę i dobro. Dobro, o które było tak trudno w tamtych bestialskich czasach, które stworzyła III Rzesza Niemiecka. Tę prawdę też trzeba bardzo głośno powiedzieć. Bo jest ona dzisiaj zakłamywana. Prawda i zadośćuczynienie muszą stanowić fundament lepszego życia, lepszego świata, fundament dobra, fundament człowieczeństwa – podsumował premier.
Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12 na Placu Bohaterów Getta w Warszawie. Wezmą udział przedstawiciele polskich władz oraz prezydenci Niemiec i Izraela.
Dzisiejsze obchody zostaną zwieńczone udziałem prezydentów wraz z małżonkami w uroczystym koncercie „Pamięć i przyszłość”, który odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Było jednym z pierwszych, po zakończeniu kampanii wrześniowej, masowym wystąpieniem przeciwko okupacji niemieckiej. Walczący nie mieli nadziei na zwycięstwo, a mimo to zaskoczyli swym oporem siły niemieckie, skierowane do likwidacji getta. Powstańcy stali się symbolem oporu ludności żydowskiej wobec niezwykle represyjnych działań władz niemieckich. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej walce kiepsko uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. Powstanie trwało niespełna miesiąc, a jego tragicznym zakończeniem było wysadzenie 16 maja 1943 r. przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.