Premiera filmu „Opiekun” z udziałem reżysera i aktorów – odtwórców głównych ról
10 lutego 2023 | 12:59 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Wczoraj w Kaliszu odbyła się premiera filmu o św. Józefie „Opiekun” z udziałem reżysera Dariusza Reguckiego i aktorów – odtwórców głównych ról. Producentem filmu jest Stowarzyszenie „Rafael”. Pokaz premierowy poprzedziło nabożeństwo w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Film opowiada prawdziwą historię ludzi, którzy borykają się z kryzysem małżeńskim. Robert – dziennikarz lokalnego radia dostaje polecenie, by zająć się współczesnymi historiami ludzi, w których życie wkroczył św. Józef. Dzięki tej pracy jego małżeństwo zostaje uratowane. Zdjęcia do filmu realizowano w Kaliszu na przełomie maja i czerwca 2022 r.
– To film z elementami dokumentu, w którym oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o ewangelicznej postaci ziemskiego opiekuna Jezusa i roli, jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi – mówił Andrzej Sobczyk, prezes Stowarzyszenia „Rafael”.
Reżyserem filmu jest Dariusz Regucki, który wraz z Bartoszem Geisler i Aleksandrą Polewską-Wianecką napisał też scenariusz oraz stworzył muzykę.
– O napisanie scenariusza do filmu poprosił mnie Tomasz Balon-Mroczka, z którym od 16 lat współpracuję na niwie wydawniczej. Nie jestem po studiach filmowych, więc nigdy nie pisałam scenariusza, ale zgodziłam się na tę propozycję. Napisałam scenariusz w oparciu o prawdziwe historie, przedstawiłam go „Rafaelowi”. Został on zaakceptowany, a opracowaniem filmowym zajęli się Dariusz Regucki i Bartosz Geisler. Po obejrzeniu filmu mogę powiedzieć, że wyszło to bardzo fajnie – podkreśliła w rozmowie z KAI współscenarzystka Aleksandra Polewska-Wianecka.
Pani Aleksandra dodała, że jest bardzo szczęśliwa, a zarazem wzruszona. – Jestem człowiekiem, który nigdy nie płacze na filmach i bardzo trudno mnie wzruszyć, a dzisiaj podczas oglądaniu filmu popłakałam się. Moją osobistą radością jest to, że w filmie znalazła się piosenka Jakuba Tomalaka mówiąca o tym, że św. Józef przeprowadza nas przez wszystkie codzienne trudności. Kocham tę piosenkę i zawsze sobie ją puszczam, kiedy mam zły dzień – zaznaczyła.
– Dostałem od producenta bardzo poważne zadanie. Miałem połączyć fabułę z dokumentem. Kanwą tej opowieści jest pięć historii, które naprawdę się wydarzyły. I to jest siłą tego filmu – stwierdził podczas konferencji prasowej Dariusz Regucki.
Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny jest Michał Bożek, a za montaż Marcin Dulemba.
W rolach głównych wystąpili: Rafał Zawierucha, Karolina Chapko, Radosław Pazura, Maja Barełkowska, Oliwier Kaftanowicz, Andrzej Róg. Aktorzy z wyjątkiem Radosława Pazury obecni byli na premierze filmu. W „Opiekunie” zagrali także kaliscy aktorzy oraz mieszkańcy Kalisza.
– Ten film jest dla mnie poniekąd wyzwaniem. Nie tylko aktorskim, ale też przeniesieniem na ekran podstawowych pytań, które zadaje każdy człowiek – o miłości, relacjach, które bywają trudne. Jest też dla mnie bardzo mocne odniesienie do II wojny światowej i księży dachauczyków – podkreślił podczas konferencji prasowej Rafał Zawierucha.
Główną rolę dziecięcą zagrał Oliwier Kaftanowicz z Kalisza. – To był mój pierwszy film, ale wydaje mi się, że nie ostatni. Cieszę się, że poznałem Rafała i Karolinę, którzy bardzo mi pomogli – powiedział podczas konferencji prasowej Oliwier.
„Opiekun” jest projektem medialnym finansowanym przez społeczność Darczyńców Stowarzyszenia „Rafael.”. Ponad 5 tys. osób z Polski i zagranicy wsparło finansowo produkcję po to, by opowieść o wstawiennictwie św. Józefa dotarła daleko poza granice kraju. Wspólną ideą towarzyszącą zbiórce środków jest wizja tworzenia filmów, które pogłębiają wiarę. Ten film jest piątym filmem Stowarzyszenia „Rafael” wyprodukowanym w tym modelu.
Za część dokumentalną filmu odpowiadali: ks. dr Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego, s. dr Dolores – Danuta Siuta CSSJ, abp prof. Grzegorz Ryś, historyk Kościoła, s. Anna Reczko SJK, Andrzej Lewek, lider Mężczyzn św. Józefa.
– Bogu dziękujemy za ten piękny film, który w nowy sposób pokazał nam postać św. Józefa, ale też przypomniał pewne fakty historyczne. Dla nas ważne jest, że ten film mówi mocno o naszym mieście, o ludziach, którzy tutaj mieszkają, o tym jak przeżywają życie ze św. Józefem. Bardzo podobał się ten film – powiedział KAI biskup kaliski Damian Bryl.
Wzruszenia nie krył ks. prał. Jacek Plota, wielki czciciel św. Józefa, który nie ustawał w modlitwie, aby taki film powstał. – Jestem niezwykle szczęśliwy i wzruszony, bo rzeczywiście to było moje marzenie, żeby po różnych publikacjach, oratorium i płycie o św. Józefie, sześciu tomach książki „Cuda św. Józefa” powstał film fabularny i wszedł do kin w całej Polsce. Producenci obiecują, że dotrze on do 40 krajów świata. Pierwszym krajem, w którym zostanie wyświetlony będzie Francja. Mam nadzieję, że film przyczyni się do wzrostu liczby pielgrzymów przybywających do św. Józefa w Kaliszu. Bardzo się cieszę, że św. Józef jest coraz bardziej znany i kochany – mówił KAI kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Film na ekrany kin w całej Polsce wejdzie 24 lutego.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.