Prestiżowe wyróżnienie edytorskie dla Antyfonarza Kolegiaty Kieleckiej
27 listopada 2020 | 12:00 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Klio za książkę “Antiphonarium Kielcense. Antyfonarz Kolegiaty Kieleckiej” otrzymało Wydawnictwo Jedność i Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wyróżnienie przyznano w kategorii edytorskiej. Antyfonarz to najstarszy rękopis liturgiczny w Polsce.
Przygotowany przez kieleckie Wydawnictwo Jedność reprint prezentuje najwyższą jakość, będąc zarazem świadectwem dziedzictwa kulturowego Kielc, posiadającego dorobek w postaci m.in. jednego z najstarszych rękopisów.
Wyróżniona pozycja to dokładna fotoreprodukcja „Antyfonarza Kolegiaty Kieleckiej” z 1372 roku. Wierna kopia ma rozmiar zbliżony do oryginału i powstała w technologii pozwalającej na wyjątkowo wysoką jakość druku, z pełnokolorowym odwzorowaniem bezcennej księgi liturgicznej, przechowywanej w skarbcu bazyliki katedralnej w Kielcach.
To właśnie w tym dziele znajduje się pierwszy rękopiśmienny przekaz Oficjum o św. Stanisławie, do którego należy słynny hymn Gaude, Mater Polonia, przypisywany krakowskiemu dominikaninowi Wincentemu.
Antyfonarz wydany został we współpracy z historykami i muzykologami z całej Polski. Oprócz reprodukcji cennego rękopisu zawiera siedem naukowych komentarzy przybliżających biografię Wincentego, dzieje hymnu Gaude, Mater Polonia, zagadnienia notacji chorałowej i in. Dzieło, wydane we współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, jest nie tylko naukową edycją rękopisu, ale i unikatowym albumem, pozwalającym na ponad 700 stronach podziwiać kunszt średniowiecznych pisarzy tworzących na pergaminie ozdobną księgę śpiewów liturgicznych.
Jubileuszowe wydanie powstało z okazji 50-tej rocznicy powołania do życia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przedruk przygotowany został na życzenie byłego rektora uczelni, prof. Jacka Semaniaka.
Publikacja jest dostępna w księgarniach Wydawnictwa Jedność.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.