Prezentacja monety z zespołem klasztornym w Gościkowie-Paradyżu
10 listopada 2023 | 12:52 | kk | Gościkowo - Paradyż Ⓒ Ⓟ
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu okolicznościową monetę o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę”. Tym razem przedstawia pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu. Oficjalna prezentacja odbyła się 9 listopada.
W zabytku o trzynastowiecznych korzeniach mieści się dziś główna siedziba Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich. – Jest to promocja miejsca, które powiem nieskromnie, na to zasługuje – ks. Dariusz Mazurkiewicz, kustosz sanktuarium.
– Mam nadzieję, że ta moneta, która „pójdzie” w Polskę trafi do różnych ludzi, którzy jeszcze w Paradyżu nie byli. I zachęci ich, aby tu przyjechać, a potem wracać bo staramy się, aby to miejsce było otwarte i na pielgrzymów i na turystów – dodał.
Paradyż to bardzo ważne miejsce na mapie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i województwa lubuskiego. Odbywa się tu wiele wydarzeń religijnych, ale też kulturalnych.
W prezentacji wziął udział bp Paweł Socha. – Dokonało się coś, na co Paradyż czekał bardzo długo – podkreśla biskup senior.
Więcej o historii tutejszego klasztoru w krótkiej prelekcji powiedział paradyski kustosz. Dzieje te sięgają 1230 roku, kiedy Mikołaj Bronisz, wojewoda wielkopolski, podarował cystersom z brandenburskiego opactwa w Lehninie dziewięć wsi oraz osadę Gościkowo nad Paklicą. Zakonnicy przybyli na te tereny sześć lat później i nadali siedzibie nazwę Paradisus Matris Dei (Raj Matki Bożej). Murowany kościół gotycki został konsekrowany w 1397 roku.
Tutejsze opactwo stało się ważnym ośrodkiem życia intelektualnego. Największą sławę zyskał Jakub z Paradyża, który był późniejszym profesorem Akademii Krakowskiej. Klasztor miał także duże znacznie znaczenie polityczne i przyczyniał się do umacniania polskości tych ziem.
Niestety rozkwit opactwa zahamowała wojna trzydziestoletnia, a także pożary. Najpierw w 1633 roku, a później w 1722. – Po tym pierwszym został odbudowany w tym stylu barokowym, który dzisiaj znamy – wyjaśniał ks. Mazurkiewicz.
– Później niestety, po drugim rozbiorze Polski, klasztor znalazł się na terenie zaboru pruskiego. W 1796 roku władze skonfiskowały dobra klasztorne, a 1834 roku ostatni zakonnicy zostali wypędzeni. I tak, po sześciuset latach zakończyła się historia zakonu cystersów na tym terenie – dodał.
W latach 1836–1926 w budynkach funkcjonowało Królewskie Katolickie Seminarium Nauczycielskie.
Po II wojnie światowej obiekt został przekazany Kościołowi katolickiemu. Dziś jest tu siedziba Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego i Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich – dodał.
Moneta trafiła do obiegu i została wydana w liczbie miliona egzemplarzy.
Seria „Odkryj Polskę” została zapoczątkowana w 2014 roku. Przybliża miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.