Prezentacja papieskiego orędzia na 54. Dzień Środków Społecznego Przekazu
24 stycznia 2020 | 17:07 | maj / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Pesymizm wobec kondycji moralnej współczesnych mediów i szans na zmianę niekorzystnych trendów w tym względzie wyraził dziennikarz Krzysztof Ziemiec podczas prezentacji orędzia papieża Franciszka na 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Tegoroczne orędzie akcentuje wartość opowiadania historii dobrych, pięknych i prawdziwych oraz przeciwstawianie się fake-newsom. Spotkanie z udziałem prof. Moniki Przybysz, red. Krzysztofa Ziemca i o. Stanisław Tasiemskiego OP odbyło się dziś w Centrum Medialnym KAI.
O. Stanisław Tasiemski OP przypomniał, że obchodzony już po raz 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu ma „rodowód” soborowy z uwagi na dekret Soboru Watykańskiego II poświęcony mediom. Zwrócił też uwagę, że papieskie orędzie na ten dzień ogłaszane jest rokrocznie 24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.Zaznaczył, że tegoroczne orędzie papieża Franciszka pod tytułem „Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci” (por. Wj 10, 20). Życie staje się historią” akcentuje wartość opowiadania historii dobrych, pięknych i prawdziwych oraz przeciwstawianie się fake-newsom.
Prof. Monika Przybysz z UKSW zwróciła uwagę, że orędzie papieża Franciszka jest dokumentem mówiącym o komunikacji. Jako taki nie jest on skierowany tylko do dziennikarzy i ludzi mediów ale również do ich odbiorców, czyli do wszystkich. Podkreśliła, że papież wskazuje, iż trudne i negatywne treści można przedstawiać tak, by nie przytłaczały ale, by było w nich miejsce na nadzieję i perspektywę odkupienia.„Nie widzę szans, by to papieskie orędzie zostało zaimplementowane w mediach” – powiedział Krzysztof Ziemiec. Jego zdaniem we współczesnym świecie dziennikarskim w Polsce obserwuje się tendencje dokładnie przeciwne wobec papieskich postulatów. Ważne jest, by nie tyle słuchać, co narzucić własną narrację. Ważne jest by być wyrazistym, co osiąga się przez formułowanie poglądów skrajnych w sposób często agresywny i brutalny. Coraz mniej ważna, jeśli wręcz zupełnie nieważna staje się natomiast weryfikacja źródeł informacji oraz pokora i dystans do samego siebie.
Krzysztof Ziemiec podkreślił, że takiego dziennikarstwa oczekują odbiorcy, nawet, gdy deklarują coś przeciwnego. – Programy „zbyt mądre” są zdejmowane z anteny, gdyż mają niewielką oglądalność. Okazuje się, że widzów przyciąga dyskusja, w której uczestnicy wyrażają skrajne poglądy i przekrzykują się nawzajem – powiedział, wyjaśniając, że oglądalność staje się dla wydawców wartością nadrzędną, gdyż przekłada się na reklamy a co za tym idzie – dochody.
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że współczesne media, zwłaszcza media społecznościowe, dają jednak szansę na odcięcie się od osób agresywnych i publikujących negatywne treści. Byli jednak również zgodni, iż tworzenie wokół siebie własnej przyjaznej przestrzeni medialnej, to zjawisko tzw. baniek medialnych, niebezpiecznych z uwagi na możliwość kształtowania zafałszowanego, jednostronnego obrazu świata.
Skąd wobec takiego pesymistycznego spojrzenia czerpać nadzieję? – O. Tasiemski przypomniał, że papież Franciszek akcentuje wartość relacji międzypokoleniowych, wartość rozmów między starszymi i młodszymi, czerpanie mądrości z doświadczenia dziadków. Zwrócił też uwagę, że warto szukać zrozumienia otaczającego nas świata sięgając do doświadczeń tych, którzy zwycięsko zmagali się ze złem, które wydawało się nie do pokonania. Jako przykład podał kard. Stefana Wyszyńskiego.
W Polsce Światowy Dzień Środków społecznego Przekazu obchodzony jest w 3. Niedziele września, która w tym roku przypadnie 20 września. Papieskie orędzie na ten dzień ogłaszane jest 24 stycznia we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Tegoroczne orędzie nosi tytuł „Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci” (por. Wj 10, 20). Życie staje się historią”. „W epoce, w której fałszerstwo ukazuje się jako coraz bardziej wyrafinowane i osiąga zastraszający poziom (deepfake), potrzebujemy mądrości, aby zebrać i stworzyć opowiadania piękne, prawdziwe, i dobre. Potrzebujemy odwagi, aby odrzucić te fałszywe i złowrogie” – napisał Ojciec Święty.
Tekst papieskiego orędzia dostępny jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.