Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej: pomoc Ukrainie świadectwem dojrzałości chrześcijańskiej
28 grudnia 2022 | 14:40 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Otwartość Polaków na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy była fenomenem. Było to możliwe tylko dzięki temu, że nasze serca wypełniło współczucie i zwykła ludzka przyzwoitość. To miało też wpływ na nas samych. Pomagając, sami stajemy się lepsi a nasze życie nabiera większego sensu. Tym samym złożyliśmy piękne świadectwo dojrzałości chrześcijańskiej – pisze w komentarzu dla KAI prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, podsumowując kończący się 2022 rok.
Publikujemy komentarz bp. Andrzeja Malickiego w odpowiedzi na ankietę KAI z prośbą o podsumowanie mijającego roku:
Które z wydarzeń 2022 roku widzę jako najważniejsze i jak ono wpłynęło na Polaków? Myślę, że agresja Rosji na Ukrainę. Myśleliśmy, że wojna w Europie nie może się już wydarzyć, a jednak… Uczucia, które nam towarzyszyły, to strach i niepewność. Pewnym fenomenem stała się dla mnie reakcja nas, Polaków: otwartość na przyjmowanie, jak to określaliśmy, gości z Ukrainy, chęć udzielania pomocy. To wszystko stało się możliwe tylko dzięki temu, że nasze serca wypełniło współczucie i zwykła ludzka przyzwoitość. Dzięki temu byliśmy zdolni pomóc milionom uchodźców, nie tworząc żadnych obozów, bo najczęściej znajdowało się dla nich miejsce w naszych kościołach, domach katechetycznych czy domach.
To miało też wpływ na nas samych. Pomagając, sami stajemy się lepsi i mamy wrażenie, że nasze życie nabiera większego sensu. Krótko mówiąc, pomagając innym, pomagaliśmy sobie samym. Tym samym złożyliśmy piękne świadectwo dojrzałości chrześcijańskiej. Modlę się o to, aby ta postawa, którą okazaliśmy naszym gościom z Ukrainy, nie była tylko czymś chwilowym; abyśmy zawsze swoją otwartością udowadniali, że wartości chrześcijańskie nie są tylko jakimś życzeniem, ale mogą realizować się w życiu, na co dzień.
Kościół – wierzę – będzie kolejny rok składał świadectwo Bożej Ewangelii. Naszym wyzwaniem będzie sprawić, żeby to zwiastowanie było skuteczne i wiarygodne. W nadchodzącym 2023 roku będziemy wspominać 450. rocznicę Konfederacji Warszawskiej, która zawierała gwarancje swobody wyznania w Rzeczypospolitej. Ważne, abyśmy przypomnieli, że ten dokument gwarantował bezwarunkowy i wieczny pokój między wszystkimi różniącymi się w wierze; abyśmy pamiętali, że nasz kraj zawsze był wielowyznaniowy, bo to nasze wspólne piękne dziedzictwo. Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który obchodzimy w styczniu, powinien być wypełniony troską o siebie nawzajem i jeszcze większą gorliwością i autentycznością, a nie tylko obyczajem. W kontekście wyborów, które odbędą się jesienią, prośmy o mądrość i Boże prowadzenie. No i oczywiście ekonomia, a precyzyjniej walka z kryzysem i inflacją.
U progu Nowego Roku pragnę życzyć, aby pokój zapanował nie tylko na Ukrainie, ale w każdym ludzkim sercu. Życzę optymizmu i nadziei. Niedawno przeżywana pamiątka narodzin naszego Zbawiciela niech zawsze uświadamia nam, że Jego przyjście we wszystkie wymiary naszego życia, we wszystkie wymiary naszego świata jest Dobrą Nowiną. Jego obecność wszystko zmienia. On przychodzi i mówi: „nie jesteś sam, jestem obok, Ja jestem obecny”. I ta obecność, Boża obecność, niech nam towarzyszy przez cały kolejny rok. Szczęść Boże.
Bp Andrzej Malicki
—
Bp Andrzej Malicki (ur. 1963) ukończył teologię w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i Wyższym Seminarium Teologicznym im. Jana Łaskiego w Warszawie. W 1988 r. został ordynowany na diakona, a w 1991 r. na prezbitera Kościoła Metodystycznego w Polsce. Był pastorem parafii metodystycznych w Kielcach (1985–1997) i Katowicach (1997–2013). W 2013 r. został wybrany na superintendenta naczelnego Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce. Od września 2021 jest prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej.
Polska Rada Ekumeniczna jest społecznością Kościołów w niej zrzeszonych. Działa na rzecz rozwoju dialogu ekumenicznego, tolerancji religijnej oraz zbliżenia i pielęgnowania braterskich stosunków między Kościołami. Zrzesza obecnie siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Członkami stowarzyszonymi PRE są Towarzystwo Biblijne w Polsce i Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.