Prezydenci Kaczyński i Kaczorowski oraz bp Płoski odwiedzali diecezję drohiczyńską
19 kwietnia 2010 | 14:36 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Wśród ofiar katastrofy 10 kwietnia pod Smoleńskiem, było wielu ludzi, którzy odwiedzali Drohiczyn i inne miejsca w diecezji drohiczyńskiej. Byli to m.in. prezydenci Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski i biskup polowy WP Tadeusz Płoski.
Wśród odwiedzających Drohiczyn byli także m.in. Janusz Zakrzeński, Janusz Krupski, ks. Roman Indrzejczyk, Maciej Płażyński, Dariusz Jankowski i Przemysław Gosiewski.
Są jednak takie osoby, które z tą okolicą związały się wiele lat wcześniej. W sposób szczególny przypisany do niej został prawosławny biskup polowy Wojska Polskiego abp Miron Chodakowski, który był także biskupem hajnowskim w prawosławnej diecezji warszawsko-bielskiej. Uczestniczył on w uroczystościach o charakterze ekumenicznym, towarzysząc w nich, również biskupowi drohiczyńskiemu Antonimu Dydyczowi. Jego homilie i przemówienie były także często przeniknięte nutą miłości do Podlasia.
Drugą osobą, która prawie nie opuszczała uroczystości i okolicznościowych spotkań w różnych zakątkach diecezji drohiczyńskiej był wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra. Przybywał on z Białegostoku i Warszawy, podkreślając bardzo często związki z tą ziemią, apelując zawsze o zachowanie na niej wartości patriotycznych i religijnych.
Chociaż różnili się wyznaniem i poglądami, stawali się również w Polsce znakiem tej ziemi, podzielonej wyznaniowo i narodowościowo. Połączyła ich wspólna podróż do Katynia i podlaskie cmentarze w Supraślu i Białymstoku.
Delegatami bp. Antoniego Dydycza, który nie mógł powrócić z Kanady na uroczystości w Warszawie 19 kwietnia i w Białymstoku 20 kwietnia zostali mianowani: ks. prał Stanisław Ulaczyk, wikariusz generalny diecezji i ks. prał. Zbigniew Rostkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej.
Reprezentują oni biskupa drohiczyńskiego również podczas innych uroczystości pogrzebowych ofiar katastrofy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.