Prezydenci modlili się w rocznicę Unii Lubelskiej
01 lipca 2009 | 11:03 | mj, mp / ju. Ⓒ Ⓟ
W nabożeństwie upamiętniającym 440. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej uczestniczyli prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy oraz były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz, którzy dziś otrzymają także doktoraty honoris causa KUL.
Podczas nabożeństwa ekumenicznego w archikatedrze lubelskiej abp Józef Życiński mówił o potrzebie budowania jedności między narodami w duchu wierności dziedzictwu Unii Lubelskiej.
W archikatedrze zgromadzili się duchowni z krajów dawnej Rzeczpospolitej Wielu Narodów, m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, sekretarz Episkopatu Polski Stanisław Budzik, biskupi pomocniczy lubelscy, bp Henryk Tomasik z Siedlec, miejscowy arcybiskup prawosławny Abel oraz przedstawiciele społeczności greckokatolickiej. Obecna była delegacja Konferencji Episkopatu Litwy z bp. Ionasem Ivanauskusem. Episkopat Białorusi reprezentował bp Antoni Dziemianko, ponadto obecni byli biskupi z Ukrainy i Łotwy oraz delegacja Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP. Przybyli też przedstawiciele wspólnoty żydowskiej i delegacja polskich Tatarów.
Mówiąc o „wdzięczności za odwagę naszych przodków, którzy potrafili wypracować Unię jedności w Europie przed 440 laty” abp Życiński podkreślił, że trzeba pamiętać o korzeniach, z których wyrasta Europa.
– Ta rozległa perspektywa europejska łączy tradycję Golgoty, Akropolu i Kapitolu. Chroni przed mentalnością prowincji, w której dominują lęki – mówił. Przypomniał, że takiego otwarcia uczył 30 lat temu Jan Paweł II, gdy w Gnieźnie wzywał do przezwyciężania „mentalności podziałów i budowania duchowej jedności Europy”. Jak podkreślił, wyrazem kultury solidarności, której uczył papież Polak, był także list biskupów polskich do biskupów niemieckich w 1965 roku. – Wierni temu przesłaniu poszukujemy dziś nowych sposobów budowania solidarności z naszymi braćmi na wschodzie, gdy podkreślamy wagę tych samych wartości, tak istotnych dla naszego dziedzictwa – mówił. Zaznaczył też, że wierność tradycji budowania jedności jest obowiązkiem Kościoła.
– Dziś pochylamy się nad tym dziedzictwem i prosimy Boga, by w zmienionych warunkach uczył nas konsekwentnego rozróżniania między patriotyzmem a nacjonalizmem. Patriotyzm to umiłowanie tego wszystkiego, co bliskie naszej ojczystej ziemi, jej tradycji, historii, języka, nacjonalizm natomiast pozwala dostrzegać dobro tylko we własnym narodzie, bez należnego szacunku dla innych narodów i w tym kształcie nacjonalizm skłania się ku agresji, podczas gdy postawa patriotyczna uczy jedności – mówił abp Życiński.
– Dramat Auschwitz i Kołymy przypomina nam o naszej odpowiedzialności za przyszłość Europy. Dziękujemy dziś Bogu za tę europejską rodzinę narodów, w których to narodach znajdujemy nową nadzieję na „Europę ducha”. Bóg zapłać wszystkim, którzy reprezentują dziś te narody – zakończył metropolita.
Z archikatedry goście udali się na KUL, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. Następnie w podcieniach dziedzińca odsłonięto tablicę pamiątkową. Widnieje na niej napis: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Jest to cytat z przemówienia Ojca Świętego papieża Jana Pawła II z 19 maja 2003 r. wygłoszonego w Rzymie tuż przed referendum akcesyjnym w Polsce.
Poniżej widnieje tekst: „Dla uczczenia 440. rocznicy Unii Lubelskiej Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II ozdobił laurem doktora honoris causa szacownych mężów Valdasa Adamkusa z Litwy, Toomasa Ilvesa z Estonii, Wiktora Juszczenkę z Ukrainy, Lecha Kaczyńskiego z Polski, Stanisława Szuszkiewicza z Białorusi, Valdisa Zatlersa z Łotwy, najwyższych przedstawicieli sławnych narodów, na których opierała się Najjaśniejsza Rzeczpospolita Obojga Narodów”.
Pod tekstem w języku łacińskim umieszczono herb Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz symbol flagi Unii Europejskiej.
Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy rozpoczęła się uroczystość nadania doktoratów honoris causa w auli im. Kard. Stefana Wyszyńskiego KUL.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.