Drukuj Powrót do artykułu

Prezydent do dużych rodzin: wasze sukcesy i trudności to sprawa całego państwa

02.06.2018 , lk, Szczecin Ⓒ ℗

Sample Fot. episkopat.pl

Świadectwo życia rodzin wielodzietnych, odpowiedzialna i pełna otwartości postawa rodziców, ich sukcesy, ale i codzienne trudności to nie tylko sprawa waszego środowiska. To sprawa pomyślności i przyszłości całego naszego narodu – podkreślił Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników VI Zjazdu Dużych Rodzin, który odbywa się od piątku do niedzieli w Szczecinie.

W Zjeździe uczestniczy 1,5 tysiąca osób, w tym oprócz rodzin z Polski także wielodzietni z Węgier, Czech, Łotwy, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Francji. Oficjalnego przywitania dokonali Laszlo Marki, ustępujący prezydent ELFAC, Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” i zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.

Soska przypomniał, że ponad sześć lat temu Szczecin – tegoroczny gospodarz zjazdu dużych rodzin – rozpoczęło realizowanie programu „Szczecin przyjazny rodzinie”. Dołączyło także do programu Karta Dużej Rodziny, wprowadzając jego lokalną wersję, która obejmuje rodziny z przynajmniej dwojgiem dzieci. Ma ona charakter progresywny: poziom ulg rośnie wraz liczebnością rodziny.

„Na tym się nie zatrzymaliśmy. Doszliśmy do wniosku, że potrzeb jest bardzo dużo” – zaznaczył, wspominając następnie szereg rozwiązań prorodzinnych wprowadzonych w mieście. Jest to m.in. bon opiekuńczo-wychowawczy dla rodzin opiekujących się dziećmi w wieku 1-3 lata (równolegle wprowadzony w Nysie na Opolszczyźnie). Bardzo ważnym elementem jest moduł senioralny, w tym program „Alzheimer 75” dla osób, które opiekują cierpiącymi na tę chorobę starszymi członkami rodziny.

Najnowszym pomysłem szczecińskiego samorządu ma być bon dla wieloraczków, czyli świadczenie na każde dziecko urodzone z ciąży mnogiej. Impulsem do wprowadzenia takiego rozwiązania była wiadomość, że w Szczecinie wkrótce urodzić się mają czworaczki.

Głównym punktem porannej części Zjazdu ma być debata na temat ekonomicznej wartości pracy. – Chcemy poszukiwań rozwiązań w polityce rodzinnej, które są adekwatne do naszych wielodzietnych potrzeb. Chcemy też nabywać naszej wielodzietnej świadomości, naszego miejsca w polskim społeczeństwie, w Polsce i Europie – powiedziała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Krupska zapowiedziała też wizytę na Zjeździe premiera Mateusza Morawieckiego, który spotka się z rodzinami. – Przyjmujemy tę wizytę jako dowód tego, że jesteśmy ważnym środowiskiem oraz że polski rząd nas dostrzega i nasze potrzeby chce uwzględniać – powiedziała.

List do uczestników Zjazdu Dużych Rodzin skierował prezydent Andrzej Duda. Wyraził radość, że te spotkania z roku na rok są coraz liczniejsze, a głos dużych rodzin jest coraz lepiej słyszany w przestrzeni publicznej.

„Ten głos powinien wybrzmieć szczególnie mocno właśnie teraz, w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, kiedy z szacunkiem i podziwem przypominamy odrodzenie i dynamiczny wzrost naszej Ojczyzny, a jednocześnie wybiegamy myślami ku nowemu stuleciu. Świadectwo życia rodzin wielodzietnych, odpowiedzialna i pełna otwartości postawa rodziców, ich sukcesy, ale też codzienne trudności, z jakimi się Państwo zmagają – to nie tylko sprawa Państwa środowiska. To sprawa pomyślności i przyszłości całego naszego narodu” – napisał Andrzej Duda.

Zjazd Dużych Rodzin to organizowane od 2013 r. ogólnopolskie trzydniowe spotkanie rodzin, które mają trójkę lub więcej dzieci. Wspólne świętowanie ma na celu integrację i wymianę doświadczeń między rodzinami, a także kreatywne spędzanie czasu z najbliższymi i aktywny odpoczynek. W ramach tegorocznego Zjazdu w Starej Rzeźni na szczecińskiej wyspie Łasztownia odbywa się IX Europejska Konferencja Dużych Rodzin.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.