Prezydent Francji u papieża pod koniec czerwca
05 maja 2018 | 11:24 | pb (KAI/lavie.fr) / pzpb (KAI/lavie.fr) / pz | Paryż Ⓒ Ⓟ
Prezydent Francji Emmanuel Macron zostanie przyjęty przez papieża Franciszka pod koniec czerwca – zapowiada katolicki tygodnik „La Vie”. Przy okazji wizyty w Watykanie szef państwa francuskiego mógłby też odebrać przysługujący mu z urzędu tytuł honorowego kanonika bazyliki św. Jana na Lateranie.
O wizycie Macrona mówiło się już w grudniu ub.r., jednak ostatecznie nie doszła ona wtedy do skutku, oficjalnie z powodu zapełnionego kalendarza papieża i prezydenta. Pod koniec czerwca papieski kalendarz przewiduje: 21 czerwca podróż do Genewy, 27 czerwca środową audiencję generalną, a 29 czerwca Mszę św. w uroczystość świętych Piotra i Pawła, która jest dniem wolnym od pracy w Watykanie.
Nie wiadomo, czy Macronowi będzie towarzyszyła w Watykanie jego żona Brigitte – rozwódka, która zawarła nowy związek cywilny.
Francja: prezydent zachęca katolików do angażowania się w politykęWedług informacji „La Vie”, wizyta będzie miała skromny charakter, gdyż po swym przemówieniu w Kolegium Bernardynów z 10 kwietnia Macron został ostro skrytykowany przez część francuskiej lewicy, która uznała, że prezydent podważył zasadę świeckości państwa. Dlatego Macron woli obecnie uniknąć kolejnej polemiki. W czasie rozmowy z papieżem, według francuskiego tygodnika, poruszone będą m.in. tematyka bioetyczna i sprawa przyjmowania migrantów, co do których papież i prezydent mają odmienne poglądy.
We wspomnianym przemówieniu w Kolegium Bernardynów, wygłoszonym na zaproszenie biskupów, Macron zapowiedział dążenie do poprawy relacji między Kościołem a państwem na drodze dialogu w prawdzie. Wskazał, że dialog państwa z Kościołem jest niezbędny, gdyż Kościół, który nie interesowałby się sprawami doczesnymi, „nie spełniałby do końca swojego powołania”, zaś prezydent nieokazujący zainteresowania Kościołem i katolikami „nie dopełniałby swoich obowiązków”. Dodał, że ze względu na swoją drogę życiowej, „z powodów osobistych i intelektualnych” wysoko ceni katolików i dlatego uważa, że „ani zdrowym, ani dobrym nie byłoby to, gdyby polityka stanowczo dążyła do ich instrumentalizowania lub ich ignorowania”. Zachęcił także katolików do angażowania się w działalność polityczną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.