Prezydent Izraela rozmawiał z papieżem o świętach Bożego Narodzenia w czasie pandemii
15 grudnia 2020 | 15:36 | tom (KAI) | Jerozolima Ⓒ Ⓟ
Święta Bożego Narodzenia w cieniu pandemii koronawirusa były tematem poniedziałkowej rozmowy telefonicznej między prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem a papieżem Franciszkiem. „Chanuka i Boże Narodzenie to święta, podczas których spotykają się rodziny i wspólnoty” – przypomniał Rivlin. Jak poinformowała kancelaria szef izraelskiego państwa zaznaczył on, że „świętowanie pod ograniczeniami koronawirusa jest trudne dla każdego”. Zapewnił o ścisłej współpracy ze zwierzchnikami Kościołów chrześcijańskich, aby znaleźć rozwiązania, które spełniają zarówno wymagania religijne, jak i sanitarne.
Jednocześnie prezydent podkreślił, że moralnym obowiązkiem jest zapewnienie dostępu do szczepionki nie tylko w krajach bogatych, ale wszystkim. „Wirus pokazał światu, że w oczach Boga wszyscy jesteśmy równi” – powiedział Rivlin.
W rozmowie prezydent Izraela ponowił zaproszenie papieża Franciszka na wspólną inaugurację projektu „Kraina klasztorów” w Dolinie Jordanu. Wyraził przekonanie, że długoterminowy projekt stanie się pewnego dnia ekumeniczną, jordańsko-izraelsko-palestyńską wyspą pokoju i współpracy. W jego ramach, niezamieszkałe od dziesiątków lat klasztory i kościoły należące do ośmiu wyznań chrześcijańskich, położone na izraelskim brzegu Jordanu, w pobliżu miejsca chrztu Jezusa, miałyby zostać zwrócone Kościołom i stać się miejscami spotkania i dialogu.
Podczas niedawnego spotkania ze zwierzchnikami Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej prezydent Rivlin powiedział, że projekt jest dobrą okazją do rozwijania dialogu między Izraelczykami a Palestyńczykami. „Byłbym wdzięczny, gdybyście pomogli nam w realizowaniu tej ważnej inicjatywy ze światem chrześcijańskim i krajami regionu”, powiedział.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.