Prezydent Komorowski weźmie udział w obchodach 35. rocznicy radomskiego Czerwca ’76
31 maja 2011 | 19:56 | rm Ⓒ Ⓟ
Prezydent Polski Bronisław Komorowski weźmie udział w obchodach 35. rocznicy wydarzeń radomskiego Czerwca 76. Mszę świętą przy pomniku Ludzi Skrzywdzonych będzie celebrował 25 czerwca biskup Henryk Tomasik. Organizatorzy przygotowali bogaty program obchodów.
Wystąpienie Bronisława Komorowskiego zaplanowano o godzinie 17.40. O 18.00 rozpocznie się Eucharystia. Natomiast o 20.00 rozpocznie się koncert pamięci "Ludziom Czerwca’76" w wykonaniu Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Macieja Żółtowskiego. Dzień później w kościele ojców bernardynów w Radomiu odbędzie się promocja Płyty Misterium Dźwięku Pamięci Wydarzeń Radomskich Czerwca 1976 roku. Będzie to koncert w wykonaniu Roberta Grudnia. Początek o 19.30.
Inauguracja obchodów odbędzie się już 4 czerwca. O godzinie 19.00 odbędzie się premiera sztuki Teresy Opoki "Ballada uliczna" połączona z rozstrzygnięciem powiatowego konkursu literackiego "Z pamiętnika Babci". Miejscem spotkania będzie Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Z kolei 7 czerwca o godzinie 11.00 nastąpi otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zaczęło się w Walterze" przygotowanej przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie – Delegatura w Radomiu, Archiwum Państwowe w Radomiu we współpracy z Gminą Miasta Radomia oraz Fabryki Broni "Łucznik" Radom. Miejscem ekspozycji będzie Plac Corazziego.
W programie obchodów jest również otwarcie 10 czerwca o godzinie 13.00 w budynku Kurii Diecezji Radomskiej wystawy pt. "… ksiądz musi zaprzestać – życie i działalność ks. Romana Kotlarza".
Patronat honorowy nad obchodami 35. rocznicy Czerwca ’76 objęli: kardynał Józef Glemp – Prymas Polski Senior, Bronisław Komorowski – Prezydent RP, Piotr Duda – Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz Michalina Kawalec – siostra ks. Romana Kotlarza. Główni organizatorzy uroczystości rocznicowych to Urząd Miejski w Radomiu i NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska.
W czerwcu 1976 r. robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które zakończyły się starciami z milicją. W Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby – Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.
Starcia przybrały gwałtowny charakter i zwróciły się przeciwko komunistycznej władzy. Uczestnicy protestów, przez rządzących nazwani pogardliwie "warchołami", poddani zostali brutalnym represjom. Byli bici na tak zwanych ścieżkach zdrowia i wyrzucani z pracy. Niektórzy pozostali inwalidami na całe życie. Do dzisiaj nie zostali osądzeni ani wydający polecenia, ani wykonawcy – członkowie ZOMO i pracownicy SB. Podczas radomskich wydarzeń spłonął budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Sądy skazały w trybie doraźnym 170 robotników, przed kolegium stanęło 214 osób, a blisko 2 tys. pozbawiono pracy. W pacyfikacji Radomia uczestniczyło ponad 1,5 tys. milicjantów, w tym 1,1 tys. z milicyjnej szkoły oficerskiej w Szczytnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.