Prezydent Komorowski wręczył odznaczenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
28 lutego 2013 | 17:14 | kos Ⓒ Ⓟ
Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w czwartek 27 żołnierzy podziemia niepodległościowego. W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” prezydent uhonorował kombatantów Krzyżem Niepodległości. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Pałacu Prezydenckim. – Ojczyzna Wam dziękuje, stara się pamiętać o wszystkich zasługach i utrwalać pamięć tych najtrudniejszych chwilach – mówił Bronisław Komorowski.
– Wszystkie wyrzeczenia, wszelka poniewierka, wszystkie straty, ból, czasem śmierć, długotrwała marginalizacja – to wszystko było ku chwale naszej Ojczyzny – powiedział Bronisław Komorowski podczas czwartkowej uroczystości. Prezydent podkreślił, że „w naszej historii często jedyną bronią była zdolność do kontynuowania walki pomimo wszelkiej nawet logiki”.
Zwracając się do odznaczonych, powiedział: „Historia polska zatoczyła wielkie koło i jeszcze raz państwo, jako ostatni żołnierze II RP, trwaliście na posterunkach walki o wolność, niepodległość i suwerenność Polski i doczekaliście, choć nie wszyscy, razem doczekaliśmy wolnej, najjaśniejszej III RP”.
Bronisław Komorowski powiedział, że w piątek złoży wizytę w Żyrzynie, miejscu jednej z bitew Powstania Styczniowego, ale również miejscu działań grupy Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, jednego z „żołnierzy wyklętych”, uczestnika m.in. akcji uwolnienia aresztowanych z więzienia w Puławach.
W uroczystości wzięli udział szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, kierownik Urzędu ds. Kombatantów Jan Ciechanowski oraz sekretarz Rady Ochrony pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.
Order Krzyża Niepodległości, będący kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości, jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę, położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.