Prezydent powołał Justynę Kotowską do państwowej komisji ds. pedofilii
21 maja 2020 | 17:44 | lk / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Prezydent powołał psycholog Justynę Kotowską na członka państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii – poinformował rzecznik Prezydenta RP Błażej Spychalski.
Justyna Kotowska jest psychologiem, pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej w Warszawie.Jak powiedział rzecznik Prezydenta, Justyna Kotowska to „osoba bardzo doświadczona w pracy z osobami, które dopuściły się czynów zabronionych, będzie świetnie uzupełniała przedstawicieli innych organów, którzy – mam nadzieję – będą powołani w najbliższym czasie. Stąd też apel pana prezydenta o to, żeby przedstawiciele Senatu, Sejmu, także przedstawiciel premiera Mateusza Morawieckiego byli powołani jak najszybciej – tak, żeby komisja do spraw zbadania przypadków pedofilii mogła jak najszybciej rozpocząć prace” – powiedział Błażej Spychalski.
Wcześniej swojego przedstawiciela w komisji powołał jedynie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Jest nim dr hab. Błażej Kmieciak. Ma doktorat z socjologii prawa, jest też absolwentem resocjalizacji i podyplomowych studiów w zakresie prawa medycznego i bioetyki. Ukończył Szkołę Praw Człowieka organizowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Szkołę Profilaktyki Uzależnień w Warszawie. Posiada uprawnienia mediatora, odbywał kursy organizowane przez Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Georgetown i Organizację Narodów Zjednoczonych dotyczące praktyki w stosowaniu praw dziecka oraz przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci.
Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r.
Celem państwowej komisji ma być wyjaśnianie przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich we wszystkich środowiskach społecznych. Jej zadaniem ma być m.in. identyfikacja zaniedbań i zaniechań organów państwa, a także organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem i leczeniem.
Komisja ma się składać z siedmiu członków: trzech – powołanych przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; jednego – powołanego przez Senat większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów, a także po jednym członku powołanym przez Prezydenta, Premiera i Rzecznika Praw Dziecka.
Pierwszy raport na temat jej działań powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.