Drukuj Powrót do artykułu

Prezydent Poznania: słowa Jana Pawła II – lekarstwem na podziały

10 stycznia 2018 | 17:41 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ

W sytuacji, gdy wciąż jesteśmy narodem podzielonym, przywoływanie słów Jana Pawła II jest sposobem na łagodzenie emocji – powiedział w środę prezydent Poznania Jacek Jaśkiewicz. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe przedstawicieli miejscowości, które gościły Jana Pawła II.

Wydarzenie organizuje każdego roku Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wpiera stypendiami uzdolnioną młodzież z niezamożnych rodzin. W spotkaniu wzięli udział m.in. przewodniczący KEP, Prymas Polski oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Przedstawiciele miast papieskich mówili o konieczności przypominania i krzewienia nauczania Jana Pawła II. Prezydent Poznania wskazywał, że papież Wojtyła był i nadal pozostaje wielkim autorytetem dla Polaków. Przypomniał stwierdzenie papieża, które skierował do parlamentarzystów austriackich w 1998, gdy wybory wygrał nacjonalista Jörg Haider. “Kościół nie może nigdy pozwolić na nadużywani go do antyeuropejskiej demagogii oraz do podsycania antyeuropejskich nastrojów. Dla zjednoczonej Europy nie ma bowiem alternatywy” – cytował papieża prezydent Poznania.

Jaśkiewicz ocenił, że w sytuacji, gdy wciąż jesteśmy podzielonym narodem, przywoływanie słów Jana Pawła II jest być może jakimś sposobem na łagodzenie emocji.

Wskazywał też na inicjatywy służące bezdomnym i ubogim a realizowane wspólnie przez władze miasta i archidiecezję poznańską. Wymienił noclegownię dla bezdomnych, łaźnię oraz jadłodajnię.

W rozmowie z KAI prezydent Poznania z uznaniem przywoływał słowa Jana Pawła II z jego pielgrzymki do Polski w 1991 r.. Przypomniał, że w tym czasie toczył się mocny spór polityczny pomiędzy zwolennikami Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego. “Dziś nadal mamy wojnę, nadal mamy podzielony kraj” – ocenił Jaśkiewicz.

Wyraził też opinię, że w sytuacji, gdy część Polaków zdaje się pytać “po nam Unia Europejska” warto przypomnieć słowa papieża do parlamentu austriackiego.

“Bardzo się cieszę, że Kościół w Polsce zabiera głos w tak ważnych kwestiach jak uchodźcy. Ten głos jest teraz bardzo potrzebny” – ocenił Jaśkiewicz. Dodał, że jest to ważne w sytuacji, gdy wielu polityków stara się uzasadnić swój sprzeciw wobec przyjmowania uchodźców stanowiskiem Kościoła, rzekomo tożsamym z takim punktem widzenia.

Prezydent Poznania zaznaczył, że wraz metropolitą poznańskim realizują inicjatywy na rzecz ubogich, wydając 1500 posiłków dziennie czy tworząc noclegownię. “Robimy znacznie więcej niż kiedyś, chociaż mnie określa się mianem antyklerykała, zresztą niesłusznie” – zaznaczył Jaśkiewicz.

Podczas spotkania w siedzibie Sekretariatu KEP przedstawiciele miast papieskich mówili o konieczności przypominania i popularyzacji słów Jana Pawła II. “Wręcz nie wypada żyć inaczej aniżeli nauczał Jan Paweł II, skoro nas odwiedzał i przekazywał swoje słowo” – stwierdził Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Przypomniał, że w ubiegłym miesiącu biskup tarnowski Andrzej Jeż powołał Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Tarnowie.

Burmistrz Starego Sącza wskazywał, że chcąc przekazywać wiedzę o papieżu Wojtyle młodemu pokoleniu, władze miejscowości papieskich powinni poszukiwać “innowacyjnych sposobów dotarcia”. Jacek Lelek zapowiedział też utworzenie w jego mieście muzeum miniatur ołtarzy papieskich. Służyłoby to przypominaniu przesłań, jakie podczas pielgrzymek do Polski głosił przy nich Jan Paweł II.

Coroczne spotkania opłatkowe organizowane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia są okazją do wymiany opinii na ważne kwestie społeczne. Tematem ubiegłorocznego spotkania były dzieła miłosierdzia i współpraca w tej dziedzinie samorządów lokalnych i Kościoła.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.