Drukuj Powrót do artykułu

Prezydent przedłużył stan wyjątkowy w Egipcie

20 października 2018 | 11:44 | ts (KAI) / pz | Kair Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Wikipedia / www.kremlin.ru

W Egipcie po raz kolejny przedłużono stan wyjątkowy, obowiązujący tam od kwietnia br. Obecny będzie trwał trzy miesiące, począwszy od 16 października. Wydany przez prezydenta Abdela Fattaha Al-Sisiego dokument w tej sprawie ogłosił 16 bm. kairski dziennik „Al-Ahram” na swojej stronie internetowej.

Dekrety o stanie wyjątkowym pozwalają głowie państwa m.in. ograniczać swobodę zgromadzeń i poruszania się oraz kontrolę nad wszelkimi publikacjami. Najnowsze przedłużenie umożliwia ponadto siłom bezpieczeństwa „podejmowanie niezbędnych środków” w walce z terroryzmem we wszystkich częściach kraju. W lutym 2017 Egipt prowadził szeroką kampanię przeciwko grupom terrorystycznym m.in. na Synaju i w niektórych rejonach Doliny Nilu. Jak podają raporty, w wyniku tych akcji zabito dotychczas 500 terrorystów.

Powodem przedłużenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na dalsze trzy miesiące były niedawne zamachy bombowe, dokonane przez dżihadystów z “Państwa Islamskiego” na dwa kościoły koptyjskie w mieście Tanta na północy Egiptu i w Aleksandrii. Zginęło wówczas łącznie 47 osób, a ponad 120 zostało rannych. Krytycy zarzucają prezydentowi, że wykorzystuje stan wyjątkowy do ucisku opozycjonistów oraz organizacji pozarządowych i niezależnych mediów.

Konstytucja Egiptu przewiduje, że prezydent – za zgodą rządu i parlamentu – może ogłosić stan wyjątkowy najwyżej na trzy miesiące. Każde przedłużenie wymaga zgody większości dwóch trzecich członków parlamentu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.