Prezydent Ukrainy prosi papieża o pomoc w uwolnieniu Ukraińców aresztowanych przez Rosję
06 czerwca 2020 | 19:56 | pb (KAI/president.gov.ua) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który poprosił Stolicę Apostolską o pomoc w uwolnieniu Ukraińców nielegalnie aresztowanych przez Rosję.
Rozmowa, która odbyła się 5 czerwca, był kontynuacją dialogu rozpoczętego podczas wizyty szefa ukraińskiego państwa w Watykanie 8 lutego br.
Omówiono kryzysową sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa, a szczególnie związane z tym wyzwanie humanitarne. Papież docenił ukraińskie pragnienie w kwestii europejskiej solidarności. – Dla Ukrainy istotne jest wsparcie Jego Świątobliwości w dziedzinie jedności, solidarności i otwartości Europy. Ważna jest teraz praca na rzecz odbudowy wzajemnego zaufania i wzmocnienia współpracy na kontynencie – stwierdził prezydent.
Poinformował papieża o skutecznych środkach bezpieczeństwa podjętych na Ukrainie w czasie kwarantanny, a zwłaszcza szkolnej edukacji online, jak również o „dobrym przykładzie” dawanym przez „niektóre Kościoły”, które wspierały rządowe restrykcje.
Zełenski opowiedział Franciszkowi o sytuacji w Donbasie i zaapelował o pomoc Stolicy Apostolskiej w „uwolnieniu wszystkich Ukraińców nielegalnie aresztowanych na okupowanej części tego regionu, na okupowanym Krymie i w Rosji”. Zapewnił, że Ukraina szuka sposobów doprowadzenia do pokojowego rozwiązania konfliktu, jednak bez przekraczania „czerwonej linii” własnego bezpieczeństwa, suwerenności i integralności terytorialnej.
Według relacji prezydenckiego biura prasowego papież podziękował Zełenskiemu za próby doprowadzenia do pokoju i zapewnił, że zajął się sprawą ukraińskiego żołnierza Witalija Markiwa. [Został on skazany we Włoszech na 24 lata więzienia po tym, jak uznano go winnym doprowadzeni do śmierci włoskiego reportera na Ukrainie – KAI]. Ojciec Święty poprosił szefa państwa o przekazanie pozdrowień narodowi ukraińskiemu, który – jak zapewnił – jest bliski jego sercu.
Omówiono współpracę dwustronną w sferze humanitarnej. Zgodzono się w kwestii wzmocnienia współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i środowiska naturalnego i wcielenia w życie wspólnych inicjatyw w tej dziedzinie.
Prezydent ponowił też zaproszenie dla papieża do odwiedzenia Ukrainy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.