Prezydent Ukrainy zainaugurował budowę pomnika „Proboszcza Majdanka”
23 lutego 2019 | 13:14 | dab / pz | Lublin Ⓒ Ⓟ
Swoją ludzką postawą, niosąc posługę ludziom w potrzebie, rzucił wyzwanie dwóm przestępczym ideologiom XX wieku, rosyjskiemu komunizmowi i niemieckiemu nazizmowi – powiedział w Lublinie Petro Poroszenko. Ukraiński prezydent wziął udział w ceremonii inauguracji budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza – grekokatolickiego kapłana, męczennika hitlerowskiego obozu na Majdanku. Plac pod budowę monumentu poświęcił abp Eugeniusz Popowicz, grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski.
W swoim przemówieniu Petro Poroszenko wyraził wdzięczność inicjatorom budowy pomnika za pielęgnowanie pamięci o bohaterskim kapłanie. – Nazywano go „Proboszczem Majdanka”, bo ostatnie dni swojego życia poświęcił Bogu i więźniom tego nazistowskiego obozu śmierci. Swoją ludzką postawą, niosąc posługę ludziom w potrzebie, rzucił wyzwanie dwóm przestępczym ideologiom XX wieku, rosyjskiemu komunizmowi i niemieckiemu nazizmowi – powiedział prezydent Ukrainy.
Przytaczając fragment grypsu, jaki bł. Emilian przesłał z Majdanka do swojej rodziny, prezydent Poroszenko nazwał kapłana patronem jedności Europy. – Troszczmy się o naszą wspólną przyszłość, o te wartości europejskie, które łączą nasze narody. Tak jak napisał ojciec Kowcz, prowadzi nas jeden i ten sam, wielki i wszechmocny Bóg. Niech Jemu będzie chwała! – zakończył Petro Poroszenko.
Miejsce, na którym stanie pomnik błogosławionego, poświęcił abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski wraz z przedstawicielami duchowieństwa swojej diecezji. W obrzędzie wzięli udział także księża z rzymskokatolickiej archidiecezji lubelskiej.
Monument stanie na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną. Nad rzeźbą w granicie pracuje od kilku miesięcy znany rzeźbiarz z Kijowa, Aleksander Diaczenko, który stworzy wysoką na 2,5 m postać unoszącą się nad ziemią w ogromnej kamiennej bryle.
Z trzech stron pomnika zostanie wyryty – po polsku, ukraińsku i hebrajsku – fragment listu, który ks. Kowcz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie, w którym prosił, aby nie podejmowano wysiłków w celu jego uwolnienia.
Wnioskodawcą budowy pomnika jest lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, która chce uhonorować bł. ks. Emiliana Kowcza, który swoją postawą dawał świadectwo wiary w człowieka i pozostawał wierny wartościom ewangelicznym oraz zasadom etyki w ekstremalnych warunkach obozowych. Jego postawa otwartości na każdego człowieka, bez względu na narodowość i wyznanie znalazła szczególny wyraz w trudnych latach wojny – wskazali wnioskodawcy.
Podczas pobytu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym zachował ducha ofiarności, przez cały czas sprawował posługę kapłańską, a za swoją niezłomną postawę otrzymał przydomek „proboszcza Majdanka”.
Koszty na pomnik pochodzą ze zbiórki społecznej, a jego otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku. Uzyskanie pozwolenia na budowę poprzedziły dwie uchwały Rady Miasta Lublin, przyjęte jednogłośnie na sesjach 14 kwietnia 2016 r. i 22 lutego 2018 r.
Ks. Emilian Kowcz ponad 20 lat był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W czasie II wojny światowej ratował Żydów, odwiedzał ich w getcie, a swoim parafianom zakazywał uczestniczenia w akcjach antyżydowskich.
Został za to w 1942 r. uwięziony i przewieziony do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie w baraku nr 14 prowadził tajne duszpasterstwo. Zmarł 25 marca 1944 r., niecałe cztery miesiące przed wyzwoleniem obozu. W 2001 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.