Drukuj Powrót do artykułu

Proces beatyfikacyjny ks. Woźnego postępuje pomyślnie

12 kwietnia 2018 | 15:19 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Wikipedia

„Z radością informujemy, że pomyślnie postępuje proces beatyfikacyjny sługi Bożego ks. Aleksandra Woźnego na etapie rzymskim. Zakończone zostały zasadnicze prace przy tzw. „Positio” – czytamy w liście bp. Grzegorza Balcerka skierowanym do wiernych archidiecezji poznańskiej.

„Positio” to dokument będący podstawą do stwierdzenia przez Ojca Świętego heroicznej praktyki cnót chrześcijańskich w życiu kandydata na ołtarze. „To był człowiek niezwykłej wiary, modlitwy, prostoty i głębi” – mówi o ks. Woźnym w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 19 kwietnia odprawi w kościele pw. św. Jana Kantego w Poznaniu, gdzie ks. Woźny był proboszczem, Mszę św. o rychłą beatyfikację świątobliwego kapłana.

Metropolita poznański otworzy także izbę pamięci ks. Woźnego. „Ks. Woźny był więźniem dwóch reżimów – nazistowskiego i komunistycznego, znakomitym kaznodzieją, niestrudzonym spowiednikiem i rekolekcjonistą, krajowym duszpasterzem kobiet rozumiejącym potrzebę apostolstwa świeckich, żył duchem dziecięctwa Bożego całkowicie zjednoczony z Chrystusem” – przypomina abp Gądecki.

Proces beatyfikacyjny ks. Woźnego na szczeblu diecezjalnym zakończył się w 2015 r. Obecnie trwa etap rzymski, a o łaskach otrzymywanych za wstawiennictwem sługi Bożego można informować Kurię Metropolitalną w Poznaniu.

Ks. Aleksander Woźny urodził się w 1910 r. w Uzarzewie k/Poznania. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i w Dachau, po wojnie prześladowany za gorliwość duszpasterską przez Urząd Bezpieczeństwa PRL. W latach 1945-1983 był proboszczem poznańskiej parafii pw. św. Jana Kantego i budowniczym nowego kościoła.

Ks. Woźny, jako krajowy duszpasterz kobiet, współpracował z kardynałami Stefanem Wyszyńskim i Karolem Wojtyłą. Szczególnie znana i ceniona była jego posługa w konfesjonale, był inicjatorem działań duszpasterskich w duchu odnowy soborowej. Zmarł w 1983 r. w Poznaniu. W 2016 r. przeniesiono doczesne szczątki sługi Bożego do kościoła pw. św. Jana Kantego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.