Proces synodalny a wojna w Ukrainie
15 grudnia 2022 | 06:00 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
„Wszyscy odczuwamy ciężar wojny, która dotyka także naszego życia kościelnego z wielką wrażliwością zarówno charytatywną jak i modlitewną, aby pomóc narodowi ukraińskiemu, zatrzymać wojnę i ustanowić pokój” – powiedział podczas prezentacji europejskiej fazy kontynentalnej Synodu o synodalności abp Gintaras Grušas. Metropolita wileński jest przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
Wraz z wiceprzewodniczącym tego organu, kardynałem Jean-Claude Hollerichem SJ, arcybiskupem Luksemburga, mówił on o spotkaniu, które odbędzie się w Pradze w dniach d 5 do 12 lutego przyszłego roku.
W wydarzeniu tym weźmie osobiście udział 200 delegatów z 39 krajowych konferencji episkopatu i najważniejszych instytucji kościelnych. Organizuje je Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), Czeska Konferencja Biskupia i archidiecezja praska. Podstawą prac będzie opublikowany niedawno Dokument dla etapu kontynentalnego, w którym zebrano refleksje Ludu Bożego na tematy synodalne na poziomie krajowym i diecezjalnym.
Uczestnikami spotkania kontynentalnego będzie 39 przewodniczących krajowych Konferencji Episkopatów, którym towarzyszyć będzie po trzech przedstawicieli, oraz 44 przedstawicieli najbardziej reprezentatywnych rzeczywistości kościelnych na poziomie europejskim, zaproszonych bezpośrednio przez CCEE. Dołączy do nich 390 uczestników w trybie zdalnym, po dziesięciu na każdą konferencję episkopatu. Ponadto w pracach uczestniczyć będą także niektórzy delegaci reprezentujący inne wyznania chrześcijańskie. Zgromadzenie będzie podzielone na dwie fazy: w pierwszej od 5 do 9 lutego wezmą udział wszyscy delegaci, w drugiej zaś, od 9 do 12, jedynie przewodniczący konferencji biskupów.
„Chcemy podążać razem, jak napominał nas papież Franciszek, aby doświadczyć Kościoła, który otrzymuje i żyje darem jedności i jest otwarty na głos Ducha Świętego, aby być prawdziwie Kościołem synodalnym, Kościołem słuchania, Kościołem bliskości” – powiedział abp Gintaras Grušas. Metropolita wileński przypomniał także dwa Synody dla Europy (1991 i 1999), które zwołał św. Jan Paweł II po zimnej wojnie i na przełomie nowego tysiąclecia.
Przewodniczący CCEE zauważył, że europejski etap kontynentalny przypada niespełna rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Wszyscy odczuwamy ciężar wojny, która dotyka także naszego życia kościelnego z wielką wrażliwością zarówno charytatywną jak i modlitewną, aby pomóc narodowi ukraińskiemu, zatrzymać wojnę i ustanowić pokój”- podkreślił w wypowiedzi dla Vatican News abp Grušas. Zaznaczył, że litewski Kościół aktywnie włączył się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
Natomiast kard. Jean-Claude Hollerich, arcybiskup Luksemburga i wiceprzewodniczący CCEE, którego Ojciec Święty mianował relatorem generalnym Synodu wyraził przekonanie, że pomoże on Kościołowi być prawdziwie misyjnym. „Misją Kościoła jest głoszenie Chrystusa, głoszenie naszego zaangażowania na rzecz stworzenia, ale także sprawiedliwości i pokoju, zaangażowania całego ludu Bożego” – powiedział kardynał, podkreślając, że „Kościół synodalny jest przede wszystkim Kościołem misyjnym”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.